ساعت: ۰۸:۱۰:۰۰
|
امروز: یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶
اخبار مهم :
|
سرویس خبر: آخرین اخبار, سیاسی, مهم ترین خبر ها
کد خبر: 7502
تاریخ مخابره: پنج شنبه ۱۸ مهر ۹۲
زمان مخابره: ۲۳:۴۱
اشتراک گذاری داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک
امتیاز دهی
امکانات
5 سال از دومين تجاوز اسرائيل عليه لبنان گذشت
جنگ رسانه‌ای سید حسن نصرالله به روایت یک صهیونیست

سید حسن نصر الله جنگ روانی را با مهارت زیادی علیه اسرائیل اداره می کند و علاوه بر این از تمام محاسن و ویژگی های یک رهبر برخوردار است، او یک هنرمند تمام عیار در زمینه جنگ روانی است و در سخنرانی هایی تلویزیونی اش مخاطبان به ویژه مخاطبین اسرائیلی را می تواند به راحتی قانع می کند.

موج چهارم :  با گذشت ۵ سال از دومین تجاوز اسرائیل علیه لبنان، قاطعانه می توان می گفت که “سید حسن نصر الله”، دبیر کل حزب الله لبنان درس های زیادی را در جنگ روانی به صهیونیست ها داد و این امر تا حد زیادی در پیروزی مقاومت بر رژیم صهیونیستی در جنگ تاثیر داشت.

اظهارات کارشناسان و نتیجه تحقیقات “تزیوی گیل”، متخصص جنگ رسانه ای و روانی رژیم صهیونیستی – نتیجه تحقیقات وی در این زمینه در صفحه اینترنتی اش منتشر شده است – تاکید می کند که  این امر منجر به از دست دادن نیروی بازدارنگی تل آویو شده است.

تزیوی گیل که سابقه فعالیت در یگان جنگ روانی ارتش رژیم صهیونیستی را دارد، اشاره می کند که یگان مذکور در جنگ دوم لبنان شکست مفتضحانه‌ای خورد.

وی افزود: جنگ دوم لبنان را هم به صورت میدانی و هم از طریق رسانه ها پیگیری می کردم و به این نتیجه رسیدم که شکست رژیم صهیونیستی در جنگ روانی بسیار سخت تر و مفضحانه تر از شکست نظامیان آن در میدان جنگ بود.

این کارشناس صهیونیستی خاطر نشان کرد: رسانه های غربی و اسرائیلی به طور مساوی سعی در بی ارزش نشان دادن پیروزی حزب الله داشتند، ولی موضوع خطرناک تر این است، چرا که همین رسانه ها سید حسن نصر الله را تبدیل به رهبر درجه یک در عرصه بین المللی کردند.

به نظر ترور “سید عباس موسوی” توسط رژیم صهیونیستی به مثابه نیرنگ و فریبی بود که بازتاب آن به خود رژیم صهیونیستی باز گشته است؛‌ چرا که به ادعای وی جنبش های آزادی بخش یا ملی گرایی که رهبر خود را از دست می‌ دهند، کسی که جانشین رهبر می شود، افراطی تر و تندروتر از رهبر سابق خواهد بود و در جنبش های رادیکال دینی جانشین رهبر تبدیل به یک قدیس خواهد شد که توسط اعضای آن جنبش تقدیس می شود و سید حسن  نصر الله بزرگترین دلیل این مدعا است،‌ او دشمنی است که شکست وی به آسانی امکان پذیر نیست.

کارشناس جنگ روانی رژیم صهیونیستی در ادامه گفت: سید حسن نصر الله جنگ روانی را با مهارت زیادی علیه اسرائیل اداره می کند و علاوه بر این از تمام محاسن و ویژگی های یک رهبر برخوردار است، او یک هنرمند تمام عیار در زمینه جنگ روانی است و در سخنرانی هایی تلویزیونی اش مخاطبین به ویژه مخاطبین اسرائیلی را می تواند به راحتی قانع می کند،‌ وی همچنین با کاهش تعداد سخنرانی های خود منتظر اظهار نظر و واکنش جهانیان می ماند، این نیز رمز دوم موفقیت وی است.

وی با اشاره به اینکه سید حسن نصر الله در سخنرانی های خود فریاد نمی زند و به صورت دوستانه با مخاطبین خود صحبت می کند، گفت: وی رهبری است حکیم و مدبر که هیجانی و شتابزده عمل نمی کند و مخاطبین خود را وادار می کند تا با اشتیاق سخنانش را دنبال کنند.

این کارشناس صهیونیستی که پیگیر مسائل مربوط به سید حسن نصر الله در تلویزیون و دیگر رسانه ها بوده است، گفت: نصر الله در جریان جنگ دوم لبنان کمتر در صفحه تلویزیون ظاهر می شد و شاید دلیل آن ترس از لو رفتن محل اقامت و ترور وی بود. وی در سخنرانی هایش تهدید می کرد، ولی در یک موضوع به موفقیت خیره کننده ای رسید و آن ضعف عمیق اسرائیلی ها در اعتماد به نفس بود. دلیل این ضعف نیز خسارت های مالی و جانی نبود، بلکه تضعیف و شکست روحیه و اشراف کامل وی به روحیه و طرز تفکر صهیونیست ها بود که همیشه از آن استفاده می کند. وی می گوید: رهایی از آثار و پیامدهای ضربه روانی نصر الله بر توده اسرائیلی ها بسیار دشوار است.

وی عنوان کرد: “عامیر زانداکویچ”، کارشناس اسرائییل امور استراتژیک، دبیرکل حزب الله را به عنوان مرد سال ۲۰۰۶ انتخاب کرد و دلیلش این بود که رهبر حزب الله مسئول اول و مستقیم زعامت و رهبری جنگی بود که نظر اسرائیلی ها را نسبت به خودشان تغییر داد. او بود که آینه واقعی در برابر اسرائیلی ها قرار داد تا آنها خود را در اندازه و حجم واقعی ببینند. سید حسن نصر الله در این جنگ همانند “انور سادات”، رئیس جمهوری اسبق مصر در جنگ اکتبر ۱۹۷۳ عمل کرد که در نتیجه آن، این دو شخصیت در جنگ روانی علیه اسرائیل پیروز شدند.

علاوه بر این در این پژوهش آمده است که سید حسن نصر الله از جمله رهبرانی است که تبدیل به ستاره های تلویزیونی می شوند، در اسرائیل و در سراسر جهان همین گونه است. سخنرانی سید حسن نصر الله در تلویزیون همواره تبدیل به خبر اصلی و باعث می شود، تمام مخاطبین در انتظار شنیدن این سخنرانی باشند که به گفته این پژوهشگر این موضوع دو دلیل دارد: نخست اینکه سید حسن نصرالله به ندرت در تلویزیون ظاهر شده و خیلی کم مصاحبه می کند و در صورت تصمیم به انجام آن، تلویزیون را انتخاب می کند؛‌ چرا که برای رساندن پیام این ابزار سودمندتر و تاثیرگذاتر است. او حتی زمانی که مواضع تند خود را بیان می کند، هیجانی و شتابزده عمل نمی کند، در همه شرایط آرامش خود را حفظ می کند و این امر این پیام را به مخاطبین خود می رساند که او از خودش مطمئن است و همین مسئله باعث افزایش مقبولیت و محبوبیت وی می شود.

این کارشناس صهیونیستی افزود: سید حسن نصر الله در کنفرانس مطبوعاتی بعد از پایان جنگ لبنان به شدت از رسانه های عربی انتقاد کرد، ولی در مقابل آن در یک اقدام حکیمانه و حساب شده اظهار داشت که اسرائیل دشمن اصلی است و در همین کنفرانس از رسانه های صهیونیستی تمجید کرد و گفت که رسانه های صهیونیستی با انصاف تر و آزاد تر از رسانه های عربی هستند. این موضوع به نظر کارشناس مذکور بازی هوشمندانه سید حسن نصر الله برای برانگیختن توده های عرب علیه رسانه های رژیم های عربی بود.

وی یکی از ویژگی های بازر و مثبت دبیر کل حزب الله لبنان را این دانست که وی نماینده تمامی کسانی است که در سراسر جهان او را تایید می کنند و نه فقط در عرصه داخلی و مهم تر از همه اینکه او در خارج از جهان عرب نیز تاثیر گذار است.

کارشناس جنگ روانی اسرائیل یادآور شد که سید حسن نصر الله به سرعت دریافت که داخل اسرائیل ضعیف ترین نقطه را در معادلات رژیم صهیونیستی تشکیل می دهد، وی از همین مسئله تا دورترین نقاط جهان استفاده کرده و به اسرائیل ضربه روانی و خسارت های مالی جانی بسیاری وارد آورد. این نیز یکی دیگر از دلایل موفقیت وی در جنگ روانی علیه اسرائیل است.

به نظر وی اگر سید حسن نصر الله به جای “محمود احمدی نژاد”، رئیس جمهور ایران بود از تهدید به محو اسرائیل از صحنه روزگار امتناع می ورزید؛‌ همانطور که رئیس جمهور فعلی ایران به این امر مبادرت ورزیده است و به واسطه همین روش از فشارها و تحریم های یک جانبه علیه ایران می کاهد.

زیوی گیل در پایان گفت: مطمئن نیستم که اگر سید حسن نصر الله اگر رهبر فلسطین بود، گفت وگو با او غیر ممکن بود یا نه؛‌ چرا که به ادعای او سخن از یک مرد تندرو و در عین حال کاردان و عمل گرا در میان است. به طور کلی سید حسن نصر الله در جنگ روانی ماهر و باهوش است و در این زمینه هیچ کس نمی تواند رقیب او باشد و ما باید از او یاد بگیریم.

 


دیدگاه شما


آخرین خبرها
طراحان دیدنا