ساعت: ۰۹:۵۱:۰۰
|
امروز: پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷
|
سرویس خبر: آخرین اخبار, اقتصادی, خوزستان
کد خبر: 5960
تاریخ مخابره: جمعه ۴ مرداد ۹۲
زمان مخابره: ۴:۲۲
اشتراک گذاری داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک
امتیاز دهی
امکانات
گزارش مکتوب
خوزستان مهمترین قطب تولید ذرت ایران

خوزستان بالای ۳۵ درصد از ذرت کشور را تولید می کند که ۹۰ درصد این غله در شهرهای شوش ، دزفول ، اندیمشک ، بهبهان ، شوشتر و اهواز تولید می شود.

ذرت پرمحصول ترین غله دنیا به حساب می آید و از نظر میزان تولید در جهان پس از گندم و برنج قرار می گیرد.
کشورهای عمده تولید کننده ذرت عبارتند از : ایالات متحده آمریکا ، کشورهای اروپای شرقی ، بویژه کرواسی ، روسیه ، ایتالیا ، جلگه های شمالی چین ، شمال شرقی آرژانتین ، جنوب شرق برزیل و آفریقای جنوبی.
ایالات متحده آمریکا و آرژانتین بزرگترین کشورهای صادرکننده و ژاپن و کشورهای اروپای غربی ، بزرگترین واردکنندگان این نوع غله به حساب می آیند.
در ایران ذرت بیشتر در خوزستان ، گرگان ، گنبد ، کرمانشاه ، خراسان ، گیلان و مازندران تولید می شود.
فصل کشت ذرت در خوزستان از ۱۰ تیر تا ۱۵مرداد و در۱۶ شهر در استان آغاز می شود.
قاسمی نژاد معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خوزستان می گوید : خوزستان بالای ۳۵ درصد از ذرت کشور را تولید می کند که ۹۰ درصد این غله در شهرهای شوش ، دزفول ، اندیمشک ، بهبهان ، شوشتر و اهواز تولید می شود.
وی می افزاید : کشت تابستان امسال ۱۱۰ هزار هکتار و کشت بهاره ۱۵ هزار هکتار می باشد که در مقایسه با پارسال ۵۰ هزار هکتار افزایش دارد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی خوزستان می افزاید : بذرهای اصلاح شده از طریق مدیریت های جهاد کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
امسال یکهزار و۵۰۰ تن بذر تحویل مدیریت های کشاورزی در استان شده که در مقایسه با پارسال ۲ هزار و۷۰۰ تن کاهش بذر داریم که برای جبران کمبود بذر از نوع خارجی آن با قیمت کیلویی ۱۶ هزار و۵۰۰ تومان استفاده خواهد شد و نوع داخلی آن هم با قیمت ۶ هزار و۳۰۰ هزار تومان در بازار آزاد توزیع می شود که این بذرها بیشتر از کشورهای تشکیل دهنده یوگسلاوی سابق مثل کرواسی تامین می شود.
سید احمدی ، مدیر زراعت جهاد کشاورزی خوزستان می گوید : برداشت تابستانه ذرت از ۲۰ تیر آغاز شده و ۲۰ هزار تن تاکنون برداشت شده است و بر اساس پیش بینی سازمان جهاد کشاورزی امسال ۱۱۰ هزار تن برداشت می شود.
میزان برداشت در سال گذشته ۱۰۲ هزار تن بوده است.
وی می افزاید : در کشت ذرت دانه ای تابستانه و کشت بهاره ذرت علوفه ای مشکلی وجود نداشته است و برداشت این محصول تا دی ادامه دارد همچنیمن خرید ذرت هم بعد از پایان برداشت به دو صورت تضمینی و توافقی انجام می گیرد.
سید احمدی می گوید : ۹۰ درصد ذرت تولیدی استان خوزستان از شهرهای شوش ، اند یمشک و دزفول تامین می گردد.
آقای داوری کارشناس ناظر جهاد کشاورزی خوزستان در زمینه کشت ذرت می گوید : عمده مصرف ذرت در استفاده برای خوراک دام است اما می توان از نشاسته ، الکل ، روغن ، مارت ، شربت قند ، اسید سیتریک و غیره مورد استفاده قرار داد.
وی می گوید : علاوه بر این قسمتهای مختلف ذرت در صنایع کاغذ سازی ، داروسازی ، مقواسازی ، انواع کفپوش و کاغذ دیواری و انواع صنایع پلاستیکی و مکملها هم استفاده کرد.
ملک زاده مدیر جهاد کشاورزی شوش می گوید : طی سال جاری با برداشت ۴۵هزار تن ذرت در شهرستان شوش در مقایسه با پارسال ۳۰ درصد افزایش برداشت داشته ایم و سال گذشته این رقم ۳۵ هزار تن بوده است.
وی می گوید : ۴۰ درصد سطح زیر کشت ذرت در استان مربوط به شهرستان شوش است و از لحاظ سطح زیر کشت این شهرستان رتبه اول در استان را دارد.
مدیر جهاد کشاورزی شوش می گوید : سطح زیر کشت ذرت علو فه ای در شهرستان شوش یک هزار و ۵۰۰ هکتار و ذرت دانه ای ۴۳هزار و۵۰۰ هکتار می باشد و این در حالیست که متاسفانه امسال با کمبود بذر مواجه هستیم.
پور رکنی مدیر جهاد کشاورزی شوشتر با اشاره به کاهش کشت ذرت در این شهرستان نسبت به پارسال می گوید : سطح زیر کشت سال گذشته بیش از ۴هزار هکتار بود در حالی که کاشت امسال یک هزار و۵۰۰ تا ۲ هزار هکتار است و علت این امر افزایش کاشت ۱۷ هزار هکتاری برنج آزاد ، بارندگی و خوابیدگی محصول و کمبود بذر ذرت می باشد که باعث شد سال گذشته ۱۰ تن برداشت شود.
این در حالی است که در سالهای پیش از همین میزان سطح زیر کشت تا ۱۶ هزار تن هم برداشت شده است.
هادی قاسمی یکی از کشاورزان اندیمشکی که از ذرت کاران نمونه سال ۹۱ است می گوید : امسال به دلیل کود گران و خدمات کم قادر به کشت ذرت نیستم .
وی می افزاید : به طور متوسط یک زمین ۲۵ هکتاری به ۸ کسیه کود نیاز دارد.
پارسال بذر کیلویی یک هزار تا یک هزار و۵۰۰ تومان بود اما امسال حدود ۱۵ هزار تومان برای کشاورزان تمام می شود.
جودکی یکی دیگر از کشاورزان اندیمشکی می گوید : ۲۴ هکتار زمین قابل کشت ذرت دارم که برای آبیاری از آب چاه عمیق و آب زیرزمینی استفاده می کنم که امسال میزان آب زیر زمینی کم شده و با کمبود آب روبرو هستم.
یکی از کشاورزان شوش با اشاره به مشکل تامین سوخت ادوات کشاورزی می گوید : سهم گازوئیل تراکتور یک هزار و۲۰۰ لیتر است که جهاد کشاورزی تنها ۸۰۰ لیتر به آن اختصاص می دهد و از طرفی دلال ها ذرت خشک را به صورت عمده در محل برداشت ۸۵۰ تومان از کشاورز می خرند و یک هزار و۲۰۰ تومان در بازار می فروشند.
کود و سم هم گران شده است اما موقع برداشت محصول ارزان می شود که این مساله در جای خود جای سوال دارد.
ساکی یکی دیگر از کشاورزان شوش می گوید : ۹ هکتار زمین دارم که این زمین متعلق به جهاد کشاورزی است.
سالی دو بار با امور اراضی جهاد کشاورزی قرارداد می بندیم که امسال حق آب ذرت هر هکتار ۱۳۵هزار و۱۵۰ تومان شده است که این رقم پارسال ۷۴ هزار و۵۰۰ تومان بوده است و حق آب هم امسال بسیار گران شده است و خیلی از کشاورزان توانایی پرداخت آن را ندارند.
این در حالی است که حق آب ماش ، لوبیا چشم بلبلی ، سبزی ، خیار پائیزه ، هندوانه ، خربزه ، کدو ، گوجه فرهنگی پائیزه و شلتوک هم بسیار افزایش یافته است.

 


دیدگاه شما


آخرین خبرها
طراحان دیدنا