ساعت: ۰۶:۴۵:۰۹
|
امروز: پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶
اخبار مهم :
|
سرویس خبر: آخرین اخبار, خوزستان, دانشگاه, مهم ترین خبر ها, ویژه ها
کد خبر: 37878
تاریخ مخابره: شنبه ۲۷ آبان ۹۶
زمان مخابره: ۱۶:۲۶
اشتراک گذاری داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک
امتیاز دهی
امکانات
نامه فارغ التحصیلان و دانشگاهیان خطاب به وزیر نفت پیرامون آزمون استخدامی:
بدعت های بی سابقه و ناعادلانه امکان ثبت نام از بسیاری از داوطلبان را سلب می نماید

پس از بررسی و مطالعه شرایط اعمال شده، بسیاری اشکالات اساسی، بدعت های بی سابقه و ناعادلانه در شرایط مذکور رویت گردید که امکان ثبت نام از بسیاری از داوطلبان را سلب می نماید و همچنین بیشترین اجحاف نسبت به دانش آموختگان مناطق جنوبی و غربی شامل استانهای نفت خیز خوزستان، بوشهر، چهارمحال بختیاری، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد و غیره که ماهها دل به شرکت در این آزمون بسته بودند، اعمال شده است، بگونه ای که بسیاری از آنان حتی امکان رقابت و ثبت نام در آزمون را ندارند.

به گزارش گروه دانشگاه “موج چهارم “، از زمان انتشار دفترچه آزمون استخدامی وزارت نفت، فارغ التحصیلان و دانشگاهیان نقدهایی به آن وارد نموده اند. در همین راستا جمعی از دانش آموختگان تمامی دانشگاه های استان خوزستان و سایر داوطلبان استان های کشور طی نامه ای خطاب به وزیر نفت اشکالات کارشناسی شده ای را جهت اطلاع و اصلاح بیان کردند.

 

بسمه تعالی                                                    تاریخ: ۲۵/۰۸/۱۳۹۶

 

اشکالات اساسی در دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی شرکت های تابعه وزارت نفت سال ۹۶

 

جناب آقای مهندس بیژن زنگنه وزیر محترم نفت

 

با اهدای سلام و دعای خیر

همانگونه مستحضرید پس از گذشت بیش از ۴ سال از شروع دولت تدبیر و امید، با توجه به فرمایشات حکیمانه و تاکید رهبر معظم انقلاب و نامگذاری سال ۹۶ به سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، و وعده رئیس جمهور محترم در دوران رقابت های انتخاباتی، پس از سالها انتظار فارغ التحصیلان دانشگاهی و همچنین نیروهای شاغل غیررسمی وزارت نفت، دفترچه راهنمای شرکت در آزمون پس از ماه ها تاخیر در تاریخ ۲۵/۸/۹۶ منتشر گردید.

 

پس از بررسی و مطالعه شرایط اعمال شده، بسیاری اشکالات اساسی، بدعت های بی سابقه و ناعادلانه در شرایط مذکور رویت گردید که امکان ثبت نام از بسیاری از داوطلبان را سلب می نماید و همچنین بیشترین اجحاف نسبت به دانش آموختگان مناطق جنوبی و غربی شامل استانهای نفت خیز خوزستان، بوشهر، چهارمحال بختیاری، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد و غیره که ماهها دل به شرکت در این آزمون بسته بودند، اعمال شده است، بگونه ای که بسیاری از آنان حتی امکان رقابت و ثبت نام در آزمون را ندارند.

 

از اهم اشکالات مطروحه به موارد ذیل می توان اشاره نمود:

۱-         شرط معدل: جهت شرکت در آزمون برای دانش آموختگان دانشگاه های دولتی ، شرط معدل‌های بالای ۱۷ برای مقطع کارشناسی و بالای ۱۸ برای مقطع کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است که این شرط برای فارغ التحصیلان ۱۰ دانشگاه برتر کشور، بترتیب به ۱۵ و ۱۶  و برای دانشگاه های صنعت نفت ۱۶ و ۱۷ تعدیل شده است و این تبعیضی نسبت به دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه‌های بومی استان¬های مناطق نفت¬خیز می‌باشد زیرا هیچکدام از دانشگاههای آنها جزء دانشگاه های برتر کشور از دیدگاه وزارت علوم محسوب نمی شوند.

 

این در حالی است که طبق روال سابق وزارت نفت و سایر دستگاه های دولتی، جذب نخبگان مجزا از شرکت در آزمون بوده و شرایط معدل برای آزمون سال ۹۱، نمره ۱۳ برای مقطع کارشناسی و نمره ۱۴ برای مقطع کارشناسی ارشد بوده است.

 

۲-         رتبه کنکور سراسری: در اقدامی بی‌سابقه، شرط رتبه کنکور سراسری (زیر ۴۰۰۰ کشوری برای مقطع کارشناسی و زیر ۲۰۰ برای مقطع کارشناسی ارشد) برای شرکت در آزمون در نظر گرفته شده است. که ایجاد یک بدعت می باشد و شرایط آن نیز بسیار غیرکارشناسانه است، زیرا نه تنها فارغ التحصیلان عادی بلکه اکثر نخبگان دانشگاه‌های دولتی کشور بجز دانشگاه های خاص، حتی در صورت داشتن معدل بالا مشمول این شرط نمی‌شوند.

 

بعنوان مثال در مقطع کارشناسی رشته مهندسی مکانیک دانشگاه شهید چمران اهواز، بهترین رتبه کشوری پذیرفتگان حدود ۶۰۰۰ بوده و در مقطع کارشناسی ارشد نیز رتبه آخرین فرد قبولی حدود ۲۲۰۰ می‌باشد. لازم به ذکر است در بین فارغ التحصیلان کارشناسی رشته مهندسی مکانیک ورودی سال ۹۱ تنها دو نفر معدل بالای ۱۷ دارند که هیچکدام رتبه کشوری زیر ۴۰۰۰ ندارند و لذا از بین فارغ التحصیلان هیچکدام قادر به شرکت در آزمون نخواهند بود. که این شرایط در سایر رشته های امتحانی نظیر مهندسی عمران، برق، کامپیوتر، حسابداری، مدیریت و … بدتر می‌باشد.

 

اشکال دیگر این شرط این است که برای همه رشته ها فارغ از ماهیت آنها بطور یکسان دیده شده است، بعنوان مثال شرط معدل و رتبه کنکور در مقطع کارشناسی برای رشته هایی نظیر برق، کامپیوتر، مکانیک، عمران، حسابداری، مدیریت و غیره یکسان دیده است که فارغ از تبعیض، عملاً غیرممکن می باشد، چرا که اکثر رتبه های زیر ۴۰۰۰ کشوری رشته‌های خاصی مانند برق و مکانیک و … را آنتخاب می‌کنند و لذا سایر رشته‌های مورد نیاز اعلام شده در آزمون نظیر کامپیوتر، شیمی، حسابداری و غیره عملا از گردونه رقابت حذف و واجد شرایط شرکت در آزمون نمی‌باشند که نقض غرض است.

 

۳-         شرایط فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد: برای دانش آموختگان دانشگاه های آزاد شرط معدل ۱۸ کارشناسی و ۱۹ کارشناسی ارشد توام با دارا بودن رتبه اول تا سوم معدل در میان هم ورودی هایشان در هر رشته و گرایش تعیین شده است که موجب حدف اکثریت آنها از رقابت شده است.

 

۴-         رشته های اعلام نیاز شده : در بخش آزمون کارکنان قراردادی و پیمانی، رشته زمین شناسی برای هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دیده نشده است و این در حالیست که بعنوان مثال امکان ثبت نام و رقابت برای زمین شناسان مجرب قراردادی و پیمانکاری مناطق نفتخیز جنوب با سابقه کار ۸ الی ۱۴ سال که در سخت‌ترین و تخصصی ترین شرایط عملیاتی خدمت می‌کنند وجود ندارد و همه ظرفیت ۷۰ نفری اعلام نیاز شده برای این رشته در دفترچه آزمون در بخش آزمون فارغ التحصیلان دیده شده است.

 

بطور خلاصه، قرار دادن دو شرط معدل و رتبه در دفترچه آزمون سبب شده است که بصورت خودکار اغلب فارغ التحصیلان بومی استانهای واقع در مناطق نفت‌خیز شامل دانشگاه های دولتی و آزاد شهرهای بزرگ از آزمون حذف گردند و عملاً امتیازات موجود در دفترچه همچون ضریب بومی، ضریب ایثارگران و جانبازان و ضریب دانشگاه صنعت نفت و فرزندان شاغلان در صنعت نفت کاملاً بی اثر شوند و این حذف ناعادلانه به نفع داوطلبان فارغ التحصیل دانشگاه های تهران، اصفهان، تبریز و مشهد و علاوه بر آن، فارغ التحصیلان معدل بالای دانشگاه های آزاد بعضی شهرستان های کوچک رقم بخورد.

 

در پایان به اطلاع می رساند شرایط اعلام شده در دفترچه موجب نارضایتی گسترده در میان فارغ التحصیلان مربوطه شامل نخبه و غیرنخبه و خانواده های آنها شده است، بویژه با توجه به مشکلات عدیده زیست محیطی و شرایط سخت آب و هوایی استان خوزستان که طی سال های گذشته غالباً منجر به مهاجرت نخبگان غیربومی از این استان شده است، ضروریست استخدام نیروهای بومی در اولویت های آن وزارت محترم جهت استخدام در شرکت های مستقر در این استان قرار گرفته و بطور مشخص درخواست می شود شرایط اعمال شده در خصوص رتبه کنکور مطلقا حذف و معدل از شرایط داوطلبان بومی استانهای مناطق نفت خیز مذکور حذف گردیده و مشابه آخرین آزمون برگزار شده به صورت کارشناسی ۱۳ و کارشناسی ارشد ۱۴ اعمال گردد، و همچنین رقابت در رشته زمین شناسى به آزمون نیروهاى شاغل در شرکت نفت اضافه گردد و مشابه روال معمول و سابق آزمون های استخدامی کشوری از جمله وزارت نفت باشد تا امکان ثبت نام و رقابت برای همه فارغ التحصیلان این استان ها که بیشترین نقش را در اقتصاد کشور ایفا می کنند، فراهم گردد.

 

به اطلاع می رساند، مشابه آزمون های سراسری و آزمون های استخدامی کشوری، به لحاظ قانونی تا آخرین روز ثبت نام و همچنین در مهلت تمدید و پس از آن، امکان اصلاح دفترچه وجود دارد.

 

 

از طرف جمعی از دانش آموختگان تمامی دانشگاه های استان خوزستان و سایر داوطلبان استان های کشور

رونوشت:

–           رییس جمهور محترم جمهوری اسلامی

–           نمایندگان محترم مجلس خبرگان در استان خوزستان

–           مجمع نمایندگان محترم مردم خوزستان در مجلس شورای اسلامی

–           دفتر مقام معظم رهبری

–           استاندار محترم خوزستان

–           مسول دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان خوزستان

–           ریاست روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران

–           ریاست سازمان امور اداری و استخدامی کشور

 

 

 

ایمیل سایت خبری – تحلیلی موج چهارم جهت ارسال اخبار :

moje4news.khz@gmail.com

moje4news@chmail.ir

 


دیدگاه شما


آخرین خبرها
طراحان دیدنا