ساعت: ۰۹:۵۲:۴۱
|
امروز: پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷
|
سرویس خبر: آخرین اخبار, دانشگاه, مهم ترین خبر ها, وزارت علوم, یادداشت
کد خبر: 37268
تاریخ مخابره: دوشنبه ۱۷ مهر ۹۶
زمان مخابره: ۱۲:۵۶
اشتراک گذاری داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک
امتیاز دهی
امکانات
گروه دانشگاه "موج چهارم":
«وزارتخانه احزاب» / یاداشت دانشجویی

اینکه تقریبا تکلیف تمامی وزارتخانه ها مشخص شده است الا وزارت علوم غیر طبیعی نیست، چراکه ماموریتی که این وزارتخانه دارد فراتر از آن است که در قانون برای آن مشخص شده است، وزارتخانه ای که علاوه بر کارهای معمول خود وظیفه ی ارتباط با احزاب و جناح های سیاسی را نیز دارد، بهتر است این تعریف را از وزارت علوم بگوییم که نهادی است سیاسی که در آن کار علمی نیز می شود.

به گزارش گروه دانشگاه “موج چهارم”، مهدی طرفی فعال دانشجویی در یادداشتی نقدی به صحبت های رئیس جمهور در دیدار با دانشجویان به مناسبت آغاز سال جدید تحصیلی در دانشگاه تهران زده است. در ادامه متن یادداشت ایشان را می خوانیم.

 

«وزارتخانه احزاب»

 

انگار بوی دیگری می دهد ، البته در طی چهار سال گذشته برایمان عادی شده است که وقتی نام دانشگاه و محیطی منصوبِ به دانش در میان باشد ادبیات و لحن کلام جناب رئیس دولت شکل دیگری می شود، این نوع از سخن نه می توان گفت که موثر از دانش و علم است و نه دانشجو و استاد ،که اگر به این شیوه بود لحن کلام در اماکن شبیه به این هیچ زمان به این نوع شیوه نمی بود انگار نام وزارت علوم که مطرح باشد  راهِ سخنان از بیراهه می گذرد و گوینده ی کلام برای نشاندن لبخند رضایت بر لبان عده ای تَکرار افاضات می کند.

 

اینکه تقریبا تکلیف تمامی وزارتخانه ها مشخص شده است الا وزارت علوم غیر طبیعی نیست، چراکه ماموریتی که این وزارتخانه دارد فراتر از آن است که در قانون برای آن مشخص شده است، وزارتخانه ای که علاوه بر کارهای معمول خود وظیفه ی ارتباط با احزاب و جناح های سیاسی را نیز دارد، بهتر است این تعریف را از وزارت علوم بگوییم که نهادی است سیاسی که در آن کار علمی نیز می شود. شاهد این تعریف از نوع کلام سالانه ی جناب پریزیدنت مشخص است، اینکه صحبت هایشان در جلسه با دانشجویان همواره رنگ و بوی جناحی و سیاسی می داده است نشان می دهد که این وزارتخانه سهمیه ی جناح خاصی بوده است. اما همچنان تکلیف این وزارتخانه ی مهم نامعلوم است شاید به این خاطر که هنوز خروجی جنگ احزاب مشخص نشده است.

 

اینکه دولت مشخص کند که اولویتش در وزارت علوم کدام یک از ماموریت های آن است، اگر ماموریت وزارتخانه ارتقا و تعالی علم و تمجید مقامات علمی است یا پر و بال دادن به جناح بندی ها و سیاست زدگی محیط دانشگاه هاست. شاید شیوه ی کلام رئیس دولت در جمع دانشگاهیان مشخص کند که غش دولت بیشتر به کدام فضا میل می کند، اینکه در جمع دانشگاهیان در آئین شروع سال تحصیلی موضوع تسویه حساب های جناحی باز شود می توان خیلی از موارد را برداشت کرد. رئیس دولت می توانست بجای طرح چنین مطالبی به دستاورد ها و حمایت هایش از دانش های بومی و … بگوید.

 

رئیس دولت دوازدهم در جمع دانشجویان در حالی از نقد آزاد سخن گفت که در طی چهار سال گذشته دانشگاه ها و تشکل های دانشجویی با موجی از کنسلی برنامه ها و سخنرانی ها به بهانه های متعدد و بعضا بدون هیچ گونه دلیل در دانشگاه ها مواجه بودند، فضایی بهتر از دانشگاه برای انتقاد علمی و سازنده وجود ندارد که اتفاقا فضای دانشگاه کمک کننده و تقویت کننده ی  چنین فضایی است اما با نوع عملکردی که در دولت یازدهم از دولت سراغ داشتیم دیدیم که زمانی که قرار بود انتقادی از دولت مطرح شود چگونه فضای نقد آزاد را از بین می بردند تا دانشجو نتواند انتقاداتش را نسبت به وضع موجود مطرح کند، برنامه ها و جلسات سخنرانی کنسل می شد تا دانشجو صدای منتقد را نشنود… .

 

با توجه به شروع به کار دولت دوازدهم انتظار می رود که هر چه سریع تر تکلیف وزارت علوم مشخص شود، امید است با معرفی گزینه ای که شاخصه های علمی آن غلبه کند بر ویژگی های سیاسی و جناحیش کمتر شاهد بروز مشکلاتی همچون مشکلات آموزشی علمی پژوهشی و صنفی برای دانشجویان باشیم دانشجویانی که شاید اصلی ترین دغدغه شان در این زمان انتخاب وزیری است که ژن خوب سیاسی نداشته باشد و نسبت به خطوط قرمز نظام حساس باشد. جنبش دانشجویی آمادگی لازم را برای همکاری در جهت تعالی و رشد کشور با وزیر علوم جدید را دارد.

 

 

ایمیل سایت خبری – تحلیلی موج چهارم جهت ارسال اخبار :

moje4news.khz@gmail.com

moje4news@chmail.ir

 


دیدگاه شما


آخرین خبرها
طراحان دیدنا