ساعت: ۲۰:۲۵:۵۱
|
امروز: یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
اخبار مهم :
|
سرویس خبر: آخرین اخبار, خوزستان, دانشگاه, مهم ترین خبر ها
کد خبر: 37248
تاریخ مخابره: دوشنبه ۱۷ مهر ۹۶
زمان مخابره: ۹:۴۸
اشتراک گذاری داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک
امتیاز دهی
امکانات
گروه دانشگاه "موج چهارم":
بومی‌سازی فن‌آوری ساخت حسگر گاز فسژن در دانشگاه آزاد اسلامی ماهشهر

فن‌آوری ساخت حسگر و آنالایزر گاز سمی و کشنده‌ فسژن (COCl2) مورد استفاده در صنایع پتروشیمی با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ماهشهر و شرکت پتروشیمی کارون بومی‌سازی شد

به گزارش گروه دانشگاه “موج چهارم، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه آزاد اسلامی واحد ماهشهر مجری این طرح بوده که با هدایت پایان‌نامه‌ منصور صمیمی‌فرد دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد مهندسی برق‌ـ‌الکترونیک و با همکاری شرکت پتروشیمی کارون مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر ماهشهر اقدام به بومی‌سازی فن‌آوری ساخت این حسگر کرده است.

 

دکتر پژمان شعبانی اظهار کرد: مطابق استانداردهای زیست محیطی و حساسیت موضوع و اهمیت سلامتی کارکنان مستقر در پتروشیمی کارون و همچنین نواحی اطراف، مدیران این شرکت سهولت دسترسی به انواع حسگر گاز فسژن با حساسیت‌های مختلف را یکی از اولویت‌های کاری خود قرار دادند.

 

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد ماهشهر بیان کرد: متاسفانه یا خوشبختانه مسائل مختلفی همچون تحریم و انحصاری بودن این محصول تجاری که اکنون در دست معدود کشورهایی همچون آلمان، ایتالیا و آمریکا قرار دارد مشکلات فراوانی را برای دستیابی و یا حتی کالیبراسیون به آن ایجاد کرده است.

 

مجری این طرح ملی درباره گاز فسژن گفت: گاز فسژن با فرمول (COCl2) از هوا سنگین‌تر بوده و به شدت سمی و کشنده است که اکنون از این گاز به عنوان خوراک در تولید برخی از محصولات پتروشیمی از قبیل TDI، MDI و پلی کربنات استفاده می‌شود.

 

وی ادامه داد: بر همین اساس این طرح با حمایت مجموعه‌ صنعتی شرکت پتروشیمی کارون و از سوی محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ماهشهر شروع و به فاز اجرا درآمد. اکنون این حسگر با حساسیت بالا و دقت ppm ساخته شده که قابلیت عرضه به صورت انبوه و تجاری را دارد.

 

پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامی واحد ماهشهر تصریح کرد: حسگر ساخته شده چند کاربرد مهم از جمله استفاده به عنوان سنسور آنالایزر Chemcasset و Phosgene Badge دارد. همچنین این حسگرها بسیار ارزان قیمت بوده و برای حفظ سلامت کارکنان قابل نصب بر روی روپوش پرسنل حاضر در سایت است که در صورت نشت گاز فسژن در محیط، حتی در مقیاس بسیار پایین منجر به تغییر رنگ این محصول شده و شخص را از وجود گاز فسژن در محیط آگاه می‌سازد و با این اعلان تا حد زیادی از جان و سلامتی افراد محافظت می‌شود.

 

شعبانی با توجه به شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال که از سوی مقام معظم رهبری برای سال ۹۶ اعلام شده خاطرنشان کرد: با لطف خداوند و با تکیه به توان داخل کشور اکنون فن‌آوری ساخت این نوع از حسگرها کاملاً بومی‌سازی شده و بسته به نیاز شرکت‌های صنعتی که با گاز فسژن درگیر هستند بسته به نیاز و در هر مقیاسی قابل ساخت و عرضه خواهد بود.

 

 

 

ایمیل سایت خبری – تحلیلی موج چهارم جهت ارسال اخبار :

moje4news.khz@gmail.com

moje4news@chmail.ir

 


دیدگاه شما


آخرین خبرها
طراحان دیدنا