ساعت: ۰۹:۵۰:۳۴
|
امروز: پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷
|
سرویس خبر: آخرین اخبار, سیاسی, مهم ترین خبر ها, ویژه ها
کد خبر: 36747
تاریخ مخابره: شنبه ۲۵ شهریور ۹۶
زمان مخابره: ۱۲:۱۷
اشتراک گذاری داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک
امتیاز دهی
امکانات
گروه سیاسی "موج چهارم":
پرونده ویژه “مسلمانان روهینگیا”

جنگ، خونریزی، کشتار، تجاوز، آوارگی، مهاجرت این کلید واژه های است که وقتی خبری از جامعه مسلمانان میانمار می ببینیم. متاسفانه وقتی درد این خبرها بیشتر می شود که خبری از اتمام این درگیری ها نیست.

به گزارش گروه سیاسی “موج چهارم“، جنگ، خونریزی، کشتار، تجاوز، آوارگی، مهاجرت اجباری اینها کلید واژه هایی است که وقتی خبری از جامعه مسلمانان از اقصی نقاط جهان می خوانیم با آن مواجهه می شویم گاهی در افریقا و در نیجریه و سودان، گاهی در غرب آسیا و سوریه و بحرین، در آسیای میانه در افغانستان و پاکستان و این روزها در جنوب شرق آسیا در میانمار. متاسفانه وقتی درد و تالم این خبرها بیشتر می شود که خبری از اتمام این درگیری ها نیست. وقتی این آلام مضاعف می شود که دستگاه های حقوقی و بین المللی درست به وظایف خودشان عمل نمی کنند و متاسفانه شاهد مظلومیت این انسان ها در قرن ۲۱ هستیم.

برای اینکه بتوانیم خبرهای پیش رو مسلمانان روهینگیا را بهتر تحلیل کنیم پیشنهاد می شود که سابقه این جامعه از مسلمانان را از گذشته تا کنون مورد بررسی قرار بدهیم.

بررسی جغرافیایی منطقه روهینگا در میانمار:

میانمار که قبلا تحت عنوان برمه می شناختیم در آسیای شرقی و هم مرز با میانمار از شمال شرقی با چین، از شرق با لائوس، از جنوب شرقی با تایلند، از غرب با بنگلادش و از شمال غربی با هند مرز مشترک دارد و از جنوب غربی با خلیج بنگال و از جنوب با دریای آندامان محصور است.

 

 

 

myan-MMAP-md

میانمار با مساحت ۶۷۸۵۰۰ کیلومتر مربع دومین کشور بزرگ آسیای جنوب شرقی است. این کشور ۱۹۰۰ کیلوتر مرز آبی دارد. سه رشته کوه اصلی در میانمار وجود دارد که هر سه از شمال (هیمالیا) به جنوب کشیده شده‌اند.

۶۸ درصد از مردم میانمار از تبار برمه‌ای، ۹ درصد شان، ۷ درصد کارن و بقیه از دیگر اقوام هستند. ۸۹ درصد از مردم میانمار بودایی، ۴ درصد مسیحی، ۴ درصد مسلمان و ۱ درصد نیز پیرو آیین هندو هستند.

در طی جنگ جهانی دوم، ارتش استقلال‌طلب برمه به‌وجود آمد و ارتش مزبور طی ۱۹۴۱ همراه با ارتش ژاپن وارد مناطق جنوبی برمه گردید. پس از یک درگیری سخت در ماه مه ۱۹۴۵ رانگون پایتخت برمه کاملاً به تصرف نیروهای محلی برمه درآمد، ژاپنی‌ها بیرون رانده شدند و چیرگی انگلستان دوباره بر کشور برمه برقرار شد. کشور برمه که تحت استیلای انگلستان قرار داشت در سال ۱۹۴۸ استقلال خود را بدست آورد.

 

کشور میانمار از لحاظ سیاسی تا مدتها پس از اعلام استقلال از بریتانیا در سال ۱۹۴۸ پر تنش و به دور از دموکراسی اداره می شد. اکثرا دولت های نظامی سر کار بودند و فعالیت های اثر بخشی برای توسعه اقتصادی، فرهنگی و آموزشی نداشتند. در سال های اخیر تلاش هایی برای حرکت به سوی دموکراسی شده است که با مطلوب فاصله زیادی دارد.

کشور به لحاظ فرهنگی شدیداً تحت تأثیر کشورهای همسایه خود بر پایه بودیسم است که با مؤلفه‌های محلی نیز آمیخته شده‌است. تنوع قومی در برمه نقش مهمی در سیاست و تاریخ این کشور داشته و کشور همچنان برای غلبه بر تنش‌های اجتماعی تلاش می‌کند.

از قرن اول هجری اسلام در میانمار گسترش یافت. بازرگانان مسلمان از مسیرهای زمینی که از منطقه غربی میانمار و ایالت آراکان در این کشور می‌گذشت به مناطق غربی چین سفر می‌کردند. بسیاری از این افراد در منطقه ساحلی آراکان، اقامت گزیدند و نخستین مناطق تجمع مسلمانان را ایجاد کردند. سیاحان چینی در نوشته‌های خود از مناطق ایرانی‌نشین در مرزهای بین میانمار و یونن (ایالتی در جنوب غربی چین) در قرن سوم میلادی یاد کرده‌اند.

تقریباً تا سال ۱۷۷۴ میلادی مسلمانان در آنجا مشکل نداشتند، در آن مقطع یک بودایی به نام بوداپایا در آن منطقه به قدرت می‌رسد و با مسلمانان بنای ناسازگاری می‌گذارد و اجرای قوانین اسلامی را ملغی می‌کند. از آن زمان به بعد اختلافات مسلمانان میانمار با دولت شروع می‌شود، حقوق مسلمانان نادیده گرفته می‌شود، تبعیض‌ها تشدید می‌شود و مسئله مسلمانان به تدریج به عنوان یک معضل مطرح و کشورهای منطقه متوجه این موضوع می‌شوند و حتی به سطح بین‌المللی نیز می‌رود و تا امروز نیز از موضوعات حقوق بشری در سطح بین‌الملل است.

 

 

هرچند در گذشته نظامیان میانمارى سایر اقلیت‌هاى قومى را نیز مورد آزار و اذیت قرار داده‏ اند، از جمله در مورد تایلندى‏ ها، خشونت ‏بسیارى روا داشته‏ اند، لیکن رفتارشان با مسلمانان‏ بسیار خشونت بارتر از رفتار با سایرین بوده است.

تاریخ آزار مسلمان در طول تاریخ میانمار

 

سال‌های ۱۹۳۰–۱۹۳۸

 

بعد از تسلط انگلیس بر سراسر میانمار در ۱۸۸۶ میلادی، پای هندی‌ها و نیز مسلمانان بنگالی به این کشور گشوده شد و در ۱۹۲۱ تقریباً بیش از نیم میلیون نفر مسلمان هندی در میانمار ساکن شده بودند. مهاجرت مسلمانان هند به برمه و به دست گرفتن مشاغل عمده تجاری باعث نارضایتی مردم این کشور شد. در سال‌های ۱۹۳۰–۱۹۳۸ اغتشاشات گسترده‌ای علیه مهاجران هندی صورت گرفت و در جنگ جهانی دوم در خلال خروج نیروهای انگلیسی و ورود سربازان ژاپنی به میانمار، افراد قوم ماگ (بودایی مذهب)، به محله‌های مسلمان‌نشین در آراکان حمله‌ور شدند و هزاران نفر از مسلمانان را کشتند.( Renaud, Egreteau (19 October 2009). “Burma (Myanmar) 1930-2007”. SciencePo. Mass Violence and Resistance – Research Network. Retrieved 19 March 2017.)

سال ۱۹۳۸

 

در سال ۱۹۳۸ به دنبال افزایش خشونت علیه مسلمان ۲۰۴ نفر کشته حدود ۱۰۰۰ نفر زخمی ۱۱۳ مسجد تخریب شد. (Renaud, Egreteau (19 October 2009). “Burma (Myanmar) 1930-2007”. SciencePo. Mass Violence and Resistance – Research Network. Retrieved 19 March 2017.)

سال ۱۹۴۸

با حضور ژاپنی‌ها در آراکان، مسلمانان آن منطقه علیه ژاپنی‌ها وارد عمل گردیدند و با انگلیسی‌ها همکاری کردند. پس از تسلط مجدد نیروهای انگلیس بر آراکان در ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۸ که میانمار به استقلال رسید اداره امور منطقه عمدتاً به مسلمانان سپرده شده بود، مسلمانان آراکان از محمدعلی جناح رهبر مسلمانان هند، خواسته بودند که آراکان را نیز به عنوان قسمتی از پاکستان بپذیرد. این پیشینه سبب شد که دولت مستقل میانمار، پس از آنکه در ۱۹۴۸ به قدرت رسید به آزار و اذیت مسلمانان به‌ویژه مسلمانان ناحیه آراکان بپردازد.

سال۱۹۶۲

 

دولت در سال ۱۹۶۲ میلادی حج را ممنوع کرد. به دنبال فشار حکومت، بیش از نیم میلیون از مسلمانان برمه‌ای به کشورهای بنگلادش، هند، پاکستان، مالزی، تایلند، سنگاپور، امارات، عربستان و ممالک دیگر مهاجرت نموده‌اند. دولت برمه کنترل شدیدی بر فعالیت‌های مساجد اعمال می‌کند، آمار ازدواج و تمایل مردم جهت انجام قربانی در مراسم عید قربان و نیز آمار افرادی که در مساجد به آموختن قرآن کریم مشغول می‌شوند، به دولت گزارش داده می‌شود.( چو امین او، گزارش ادیان و مذاهب در کشور میانمار، طلوع، شماره ۱۰–۱۱، تابستان و پاییز ۱۳۸۳، ص ۲۸۶)

در گزارش نشریه انگلیسی ساندی تایمز آمده‌است که نظامیان قصد دارند، بودایی‌ها را به ایالت آراکان، در غرب میانمار که در گذشته مسلمان‌نشین بوده‌است، گسیل دارند. از ۱۴۳۰ میلادی تا ۱۷۸۴ در این منطقه قوانین اسلامی اجرا می‌شده‌است. («میانمار کجاست؟ /مسلمانان میانمار چه کسانی هستند؟». خبرگزاری فارس.)

سال ۲۰۰۱

 

در ۱۵ می این سال حملات جدیدی علیه مسلمانان شکل گرفت. ۲۰۰ مسلمان کشته شدند ۱۱ مسجد تخریب شد و حدود ۴۰۰ خانه آتش گرفت. در همین روز ۲۰ مسلمان که در مسجدی در حال اقامه نماز بودند، کشته شدند.( Burma Net News:16 July 2001 http://www.burmalibrary.org/reg.burma/archives/200107/msg00034.html)

 

سال ۲۰۱۲

 

خشونت‌ها علیه مسلمانان این منطقه در سال ۲۰۱۲ بعد از کشته شدن ۱۱ مسلمان توسط ارتش میانمار و حمله یک گروه بودائیان به اتوبوس حامل مسلمانان و کشته شدن یک بودائی در پاسخ به این حمله آغاز شد.[۱۳] در چنین شرایطی بودایی‌ها با حمله به مناطق مسلمان‌نشین بیش از ۲۰۰۰ منزل مسکونی متعلق به مسلمانان را به آتش کشیدند و بیش از یک صد هزار نفر را آواره و بی خانمان کردند.( «میانمار کجاست؟ /مسلمانان میانمار چه کسانی هستند؟». خبرگزاری فارس.)

سال ۲۰۱۶ تا کنون

 

در این سال چندین مسجد در شهرهای مختلف تخریب شد.( “Mob burns down mosque in Myanmar”. Al Jazeera. 2 July 2016. Retrieved 17 January 2017.) همچنین در اواخر این سال بوداییان افراطی به همراه ارتش این کشور حملاتی را علیه مسلمانان آغاز کردند. تعداد بسیاری از مسلمانان آواره کشورهای نظیر بنگلادش شدند. تعداد افراد کشته شده بسیار بالاست.

بودا

این درحالیست که پخش تصاویر کشتار مسلمانان میانمار به دست بودائیان طی روزهای اخیر که به طرز مشکوکی از جانب رسانه‌های جریان اصلی جهان نادیده گرفته شده است لزوم توجه جدی و همت کشورها و سازمان‌های اسلامی برای حمایت از مسلمانان فراموش شده میانماری را می‌طلبد.

از طرفی در تازه ترین اظهار نظر از سوی مقامات دولت میانمار، رهبر حزب حاکم در میانمار که از برندگان جایزه صلح نوبل می باشد، مدعی شد اخباری که درباره برخورد جنایتکارانه ارتش این کشور با مسلمانان روهینگیا منتشر می‌شود، جعلی است. «آنگ سان سو چی» از مقامات ارشد میانمار «تروریست‌ها» را مسئول انتشار «کوهی از اطلاعات غلط درباره خشونت‌ها در ایالت راخین» معرفی کرد ولی درباره فرار حدود ۱۲۵ هزار آواره مسلمان روهینگیایی از خشونت‌ها به آن سوی مرز به بنگلادش چیزی نگفت.

سان سوچی

منتقدان غربی سوچی را متهم می‌کنند که درباره رعایت حقوق اقلیت مسلمان میانمار که سالهاست از سرکوب دولتی شکایت دارند، هیچ حرفی نمی‌زند و برخی از آن‌ها خواستار لغو جایزه صلح نوبل شده اند که سال ۱۹۹۱ به سوچی اعطا شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به حوادث فاجعه‌آمیز میانمار، از سکوت و بی‌عملی مجامع جهانی و مدعیان حقوق بشر در قبال این فجایع به‌شدت انتقاد کردند و با تأکید بر اینکه راه‌حل این قضیه، اقدام عملی کشورهای مسلمان و فشار سیاسی و اقتصادی به دولت بی‌رحم میانمار است، خاطرنشان کردند: جمهوری اسلامی باید علیه ظلم در هر نقطه از جهان، صریح و شجاعانه، اعلام موضع کند.

حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان نیز  در واکنش به کشتار مسلمانان در میانمار گفت: دولت میانمار به جنایات وحشیانه علیه مسلمانان پایان دهد.

 
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با مولود چاووش‌اوغلو، همتای ترکیه‌ای خود تلفنی گفتگو کرد.

 

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، نیز درباره خطر پاکسازی قومی و بی‌ثباتی منطقه‌ای به میانمار هشدار داده بود.

 

خواجه محمد آصف، وزیر امور خارجه پاکستان حمایت خود را از درخواست سازمان همکاری اسلامی برای اقدامی سریع و موثر با هدف پایان دادن به نقض گسترده حقوق بشر علیه مسلمانان بی گناه و بی دفاع روهینجا اعلام کرد.

این دو مقام، در این گفتگوی تلفنی، وضعیت خطیر مسلمانان آراکان برمه (مسلمانان روهینگیای میانمار) را مورد تبادل نظر قرار دادند.
«صبغت‌الله احمد» معاون سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرد که دولت افغانستان جنایت علیه مسلمانان در میانمار را محکوم می‌کند. وی در ادامه تصریح کرد که این جنایت وحشیانه علیه مسلمانان در میانمار بی‌پاسخ نخواهد ماند و دولت افغانستان از نهادهای حامی حقوق بشری و سازمان ملل می‌خواهد در این زمینه اقدام کنند.

 

تا کنون شورای همکاری خلیج فارس و سازمان کنفرانس اسلامی که در جده و به ریاست عربستان سعودی می باشند در این مورد اظهار نظری نکرده اند.
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان نیز از خشونت‌ها عایه مسلمانان روهینگیا انتقاد کرده است. این در حالی است که واتیکان در بیانه‌ای خبر از دعوت مقام‌های میانمار از پاپ برای دیدار از این کشور در ماه نوامبر خبر داد. انتظار می‌رود پاپ با سفر به میانمار بتواند بر نحوه رفتار دولت این کشور با مسلمانان تاثیر بگذارد.

 

 

باید ضمن رصد اخبار و اتفاقات وضعیت مسلمانان میانمار، خواستار تلاش های دولت های اسلامی و سازمان های بین المللی و منطقه ای باشیم.

ایمیل سایت خبری – تحلیلی موج چهارم جهت ارسال اخبار :

 


دیدگاه شما


آخرین خبرها
طراحان دیدنا