ساعت: ۱۷:۳۳:۲۵
|
امروز: شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶
اخبار مهم :
|
سرویس خبر: آخرین اخبار, خوزستان, دانشگاه, گفتگو, مهم ترین خبر ها
کد خبر: 36596
تاریخ مخابره: شنبه ۱۱ شهریور ۹۶
زمان مخابره: ۱۰:۱۱
اشتراک گذاری داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک
امتیاز دهی
امکانات
گروه دانشگاه "موج چهارم":
حامد شهریاری مسئول اردوی جهادی “عاشقان ولایت”: برای ما محرومیت زدایی حد و مرز ندارد

از آثار اردوهای جهادی این است که خودمان را در بین مردم می بینیم و شان و مقامی فراتر از مردم برای خودمان قائل نمی شویم. در زمان تصدی مسئولیت دیگر خود را تافته جدا بافته از دیگران نمی بینیم این دو مورد از جمله آثارهای ارزشمند اردوهای جهادی می باشد.

گروه جهادی “عشقان ولایت” گروه ۹۰ نفره ای  متشکل از دانشجویان فارغ التحصیل استان خوزستان تابستان امسال در حاشیه محروم شهر مشهد برگزار کردند.

در ادامه مصاحبه ای با حامد شهریاری مسئول اردوی جهادی “عاشقان ولایت” از انگیزه، مشکلات و از جوانب مختلف برپایی اردوی جهادی در خارج از استان را می خوانیم.

انگیزه شما و دوستانتان برای اردوی جهادی در خارج از استان خوزستان چه بود و چه چالش هایی را به همراه داشت؟

 هر سال از سراسر کشور استان خوزستان میزبان گروه های اردو جهادی از سراسر کشور می باشد. امسال تقریبا ۹۰۰۰ نفر به استان ما تشریف آوردند و ما میزبان این عزیران بودیدم و این بار تصمیم گرفتیم ما میهمان این عزیران باشیم و به آنها خدمت کنیم و اگر بخواهم مهمترین علت را اشاره کنم، این است که برای ما محرومیت حد و مرز ندارد، جهاد حد و مرز ندارد مثل زمان جنگ که همه مردم از همه جای کشور به خوزستان آمدند و جهاد می کردند و کسی نمی گفت خوزستان به ما ربطی ندارد.

از مکانی که حضور داشتید اطلاع بیشتری برای خوانندگان ما بدید؟

 

منطقه ای ما خدمت میکنم همانند ملاشیه (از مناطق حاشیه کلانشهر اهواز) می باشد جمعیت حدود ۷۰ یا ۸۰ هزار نفر را داراست. اکثر مردم از طبقه متوسط هستند و اکثرا کارگران شریفی هستند. به اتفاق اکثر منازل ۲۰  یا ۳۰ متر مربع می باشند و شاید میتوان گفت خونه با بیش از ۵۰ متر سخت بتوان پیدا کرد.

عمده مشکلاتی که شما در مدت حضورتان در این منطقه آشنا شدید چه بودند؟

عمده مسائل همچون اغلب مناطق محروم کشور، مساله مسکن و کار است. از طرفی در مناطق حاشیه ای چیزی که زیاد دیده می شود اعم از مسائل فرهنگی مساله بهسازی بافت آسیب پذیر در برابر بلایای طبیعی همچون زلزله  این مناطق هست.

از دیدگاه شما مشکلات برگزاری اردوهای جهادی چیست؟آیا در برگزاری این اردو از سوی مسئولین و ادارات ذی ربط مورد حمایت قرار گرفتید؟

 

یکی از مشکلات گروه ما حمل و نقل بچه ها می باشد و بطوری مشخص نبود راننده، دقیقا همان مشکلی که منجر به شهادت دو جهادگر از دوستان عزیزم در گیلانغرب شد.

مهمترین مشکل نگاه مسئولین به بچه های جهادی است که نگاه مناسبی نیست در دستگاه های ذی ربط یا ادارات دیگر وقتی بچه های جهادی وارد می شوند نگاه خوبی به بچه های جهادی ندارند (البته همه مسئولین این گونه نیستند). مجموعا ۹۰ نفر ما راهی این منطقه شدیم که متاسفانه حمایت پشتیبانی مرسوم از گروه ما نشد به عنوان مثال در تامین پتو به مشکل برخوردیم که مجبور شدیم از حسینیه های اطراف حدود ۳۰ تا پتو برای ۹۰ نفر فراهم کنیم نه این که ما اردوی جهادی را خارج از استان برگزار کرده ایم این مشکلات پیش آمده است دوستانی که در داخل استان هم خدمت می کنند مطلع هستم با همین مشکلات دست و پنجه نرم می کنند.

از ثمرات اردوهای جهادی بر روحیه شما و دوستان جهادگرتان توضیح بدهید؟

 

دوستان همراه ما از تمام تفریحات و لذت های دنیایی خودشان می زنند تا بتوانند به دیگران خدمت کنند در واقع انسان از لذت بردن شخص دیگر شخص جهادگر هم لذت می برد.

نگاه اول به اردوهای جهادی خود سازی است. یکی دیگر از آثار اردوهای جهادی این است که خودمان را در بین مردم می بینیم و شان و مقامی فراتر از مردم برای خودمان قائل نمی شویم. در زمان تصدی مسئولیت دیگر خود را تافته جدا بافته از دیگران نمی بینیم این دو مورد از جمله آثارهای ارزشمند اردوهای جهادی می باشد.

بودند افرادی که قبل از اردوی جهادی اهل اسراف بوده اند ولی وقتی چند روزی در فضای مردم محروم به سر برده اند رفتارشان تغییر کرده است و به گواه خودشان دیگر خیلی در صرفه جویی حساسیت به خرج می دهند.

به نظر شما چرا بعد از حدود چهار دهه که از پیروزی انقلاب گذشته است ما باید شاهد همچین مکان هایی باشیم عیب کار درکجاست ؟

مهمترین دلیل از نظر من نبود مدیر جهادی است. مدیری که خودش را فراتر از مردم نداند و خوی اشرافی گری نداشته باشد که این خصلت اشرافی گری باعث فاصله افتادن بین مردم و مسئولین خواهد شد در واقع دیدگاهی که اعتقاد دارد که مردم بر آنها منت گذاشته اند و اجازه داده اند تا بتوانیم به آنها خدمت کنیم با دیدگاهی که بر مردم منت می گذارد از زمین تا آسمان در رفتار ها و عکس العمل ها متفاوت است.

در آخر اگه حرفی هست که می خواهید اشاره کنید بفرمایید ؟

می خواستم در انتهای این مصاحبه عرض کنم که الان یه عده از جوانان همین مرز و بوم هستند که در خارج از مرزها به دفاع از حرمین مشغول مبارزه هستند که کار بسیار زیبنده و جهادی است. اما فراموش نکنیم که یک عده هم در داخل ایران مشغول به خدمت رسانی و کار جهادی هستند و با محرومیت مبارزه می کنند و حتی شهید هم داده اند روحشان شاد و راهشان پر رهرو باد ان شا الله.

گروه “عاشقان ولایت” متشکل از هفتاد برادر و بیست نفر خواهر در حاشیه شهر مشهد مقدس به فعالیت های  فرهنگی- آموزشی و عمرانی پرداختند.

فلش چپ

گزارش تصویری، ارودی جهادی گروه “عاشقان ولایت”

ایمیل سایت خبری – تحلیلی موج چهارم جهت ارسال اخبار :

 


دیدگاه شما


آخرین خبرها
طراحان دیدنا