ساعت: ۰۶:۴۰:۳۴
|
امروز: پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶
اخبار مهم :
|
سرویس خبر: آخرین اخبار, خوزستان, دانشگاه, فرهنگی اجتماعی, مهم ترین خبر ها, ویژه ها
کد خبر: 36303
تاریخ مخابره: چهارشنبه ۱۱ مرداد ۹۶
زمان مخابره: ۸:۳۷
اشتراک گذاری داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک
امتیاز دهی
امکانات
گروه دانشگاه " موج چهارم " :
دستگاه های دولتی اقدامات لازم را در جهت پیش برد وضعیت نامناسب کارگران خوزستان اتخاذ نمایند.

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان خوزستان با صدور بیانیه‌ای در خصوص وضعیت کارگران نیشکر هفت تپه و کارگران گروه ملی فولاد اعلام کرد: قوه مجریه و استانداری در اسرع وقت نسبت به وضعیت کارگران خوزستان رسیدگی کند.

به گزارش گروه دانشگاه “موج چهارم”، شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان خوزستان در خصوص وضعیت کارگران نیشکر هفت تپه و کارگران گروه ملی فولاد بیانیه ای صادر کرد.

 

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

«کدام تحقیر از این بالاتر است؟! کدام نقض شخصیت و شرف و کرامت انسانى از این بالاتر است؟! صبح تا شب کار کند، آخرش به من یا به شما یا به آن مسئول دیگر نامه بنویسد که من دو ماه است به خانه‌ام گوشت نبرده‌ام!» رهبر انقلاب ۲۹/۳/۱۳۷۹

 

در این روزهای گرم استان خوزستان، تقویم درحالی ورق می خورد که چند ماه است حقوق کارگران پرداخت نشده و هر روز شاهد تجمع اعتراض آمیزی از سوی کارگران برای مطالبه حقوق معوقه‌شان هستیم. اما حق خوری و دیرکرد در پرداخت دستمزدها همه‌ی ماجرا نیست. برخوردهای قهری و قضائی با کارگرانی که تنها راه پیش روی خود را تحصن و اعتراض دیده‌اند، پرده‌ی دوم این نمایش ظلم آمیز است. کارگرانی که در گرمای طاقت سوز گرم‌ترین شهر دنیا کار می‌کنند و حقوقشان را نمی‌پردازند و چون اعتراض می‌کنند بعضی تهدید به اخراج و بعضی بازداشت می‌شوند.

 

کارگران نیشکر هفت تپه و کارگران گروه ملی فولاد بیش از ۲ ماه است که حقوقشان را نگرفته‌اند و کارگران مترو شهری بعضی تا ۱۲ ماه است که حقوقشان پرداخت نشده.

 

حالا که دوران مناظرات انتخاباتی تمام شده، ظاهراً دیگر این سوژه ها نه برای سیاسیون جذابیت دارد و نه برای رسانه ها. آیا قرار است سهم کارگر از کشور، نامگذاری چند میدان و یک روز در تقویم باشد؟!

 

مگرنه انقلاب ما با یاری مستضعفین و طبقه محروم به پیروزی رسید و مگرنه همواره مامن و پناهگاه مستضعفین جهان بوده است؟ پس چه شده که امروز کارگران آن بی پناه مانده‌اند و نمی‌دانند شکایت خود را به کجا ببرند؟!

 

مگرنه پیامبر اسلام به ما گفتند جامعه‌ای که در آن مظلوم بدون لکنت زبان نتواند حق خویش را بگیرد، جامعه‌ای ملعون و نفرین شده است. پس چرا امروز کارگران معترض ما تهدید به اخراج می‌شوند و یا در بازداشتگاه ها به سر می‌برند؟

 

مگر نه پیامبر عظیم الشان اسلام بر کف دست کارگر بوسه زد تا احترام به کارگر را به ما بیاموزد، حالا مدیران و مسئولان چه شأن و جایگاهی برای خود قائل شده‌اند که اینچنین ارباب و رعیتی و از بالا به پایین به کارگر نگاه می‌کنند و خود را موظف به پاسخگویی نمی‌دانند؟

 

در تعالیم ما آمده که مزد کارگر را قبل خشک شدن عرقش، به او بپردازید. حالا عده‌ای این تعالیم را وارونه فهمیده‌اند و مزد کارگران را تا نشستن عرق شرم بر پیشانی‌شان به تأخیر می‌اندازند و افسوس کسانی که باید مقابل این کج روی ها بایستند، کنار نشسته‌اند و خوابشان گرفته!

 

آیا حتماً باید جنجال رسانه‌ای شود تا مسئولین استانی به مسئله ورود کنند و آیا حتماً باید موضوعی در جهت منافع یکی از احزاب سیاسی باشد تا رسانه های آنها به آن خبر بپردازند؟

 

رسانه ملی و ده‌ها تریبون رسمی و غیر رسمی دیگر که از بیت المال برای آنها هزینه می‌شود، وظیفه دارند که در خدمت و در اختیار این کارگران قرار بگیرند تا تریبون ها صرفاً در انحصار مدیران و سرمایه‌داران نباشد که واقعیات را آنگونه که به نفعشان است تبیین و تفسیر کنند و ذهن مردم را به سمت مسائل کم اولویت و سرگرمی های سیاسی منحرف کنند.

 

اگر برای مسئولین ما، رضایت افراد سرمایه‌دار و صاحب نفوذ بیش از رضایت طبقه ضعیف و متوسط جامعه  اهمیت داشته باشد بدانند که به فرموده امام علی (ع)، به زودی نارضایتی مردم همچون سیلابی خشنودی خواص را از بین خواهد برد.

 

پس بترسند از اینکه حقوق کارگر که نیروی مفید جامعه است چند ماه پرداخت نشود ولی حقوق مدیران بی‌مصرف نجومی بگیر، تمام و کمال پرداخت شود.

 

اگر مسئولان ما به عدالت آنگونه که در کلام امام مجسم است، اعتقاد ندارند به فرموده رهبری اشغال آن پست برای آنها حرام شرعی است. اما اگر واقعاً دلسوز انقلاب اند، باید این سؤالات برایشان دغدغه باشد و برای آنها پاسخی مناسب فراهم کنند زیرا عدم حساسیت نسبت به ناعدالتی‌ها و تن دادن و تسلیم آنها شدن، خطری است که آینده انقلاب ما را تهدید می‌کند.

 

بسیج دانشجویی تکلیف شرعی خود می‌داند که مواردی را از باب امر به معروف و نهی از منکر به مسئولان متذکر شود:

 

۱٫قوه قضائیه باید با صدور مجوزهای لازم، بستر مناسب و قانونی برای تجمعات و اعتراضات کارگران را فراهم کند. همچنین این قوه باید با کارگران معترض با تسامح برخورد کند و مراقب باشد که جای مظلوم و ظالم عوض نشود.

 

۲٫قوه‌ی مجریه و استانداری وظیفه دارد در اسرع وقت نسبت به وضعیت کارگران رسیدگی کند و پس از یک هفته گزارشی از روند رسیدگی به مسئله را به مردم شریف خوزستان اعلام کند.

 

۳٫از نمایندگان مردم خوزستان در مجلس شورای اسلامی انتظار می‌رود ضمن پیگیری مطالبات کارگران اقدامات لازم جهت اصلاح قوانین به نفع کارگران را انجام دهند.

 

۴٫رسانه های دولتی و غیر دولتی باید پیگیری مطالبات کارگران را در اولویت قرار داده و آن را بر اخبار روزمره و سرگرم کننده سیاسی مقدم دارند.

 

۵٫عموم مردم و امت حزب الله نباید وظیفه دینی و انقلابی خود را فراموش کنند و همواره با نظارت بر رفتار مسئولین، نسبت به اشتباهات حساس بوده و امر به معروف و نهی از منکر کنند.

 

حال انتظار می‌رود تمامی دستگاه های مسئول چه دستگاه های دولتی و چه غیر دولتی اقدامات لازم را در جهت پیش برد وضعیت نامناسب کارگران اتخاذ نمایند.

 

 

ایمیل سایت خبری – تحلیلی موج چهارم جهت ارسال اخبار :

moje4news.khz@gmail.com

moje4news@chmail.ir

 

 


دیدگاه شما


آخرین خبرها
طراحان دیدنا