ساعت: ۰۳:۴۶:۰۷
|
امروز: شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶
اخبار مهم :
|
سرویس خبر: آخرین اخبار, اقتصادی, خوزستان, دانشگاه, سیاسی, مهم ترین خبر ها
کد خبر: 35010
تاریخ مخابره: دوشنبه ۲۰ دی ۹۵
زمان مخابره: ۸:۵۵
اشتراک گذاری داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک
امتیاز دهی
امکانات
گروه سیاسی "موج چهارم" :
پیام جدید دولتمردان به آمریکا چیست؟

در حالی که شاهد نقض مکرر برجام از سوی آمریکا و حتی اروپایی ها بودیم، به دستور دولت تمامی زیر ساخت‌ های سایت هسته ای فردو طی ۵۰ روز توسط یک پیمانکار جمع ‌آوری شد.

به گزارش گروه سیاسی “موج چهارم”، روحانی در گفتگوی زندۀ تلویزیونی اضهارکرد “حدود یک هفتۀ دیگر سالروز اجرای برجام است و هنوز کارهایی در فردو باقی مانده است، امیدواریم طرف های مقابل ما هم به تعهدات خود عمل کنند و شاهد رونق اقتصادی در همۀ کشورها و نتیجه ی خوب برجام باشیم”.

 

وی در جایی دیگر صراحتاً اعلام کرد “اگر برجام نبود حتماً رشد اقتصادی نداشتیم، در مسائل نفت و گاز و در حمل ‌و ‌نقل و بیمه، برجام کاملاً اجرا شده فقط ؛ در بحث بانک مانده است.

 

در بحث هسته ‌ای نیز عملی شده و آثار برجام کاملاً روشن است و دو دو تا چهار تاست و هر کسی محاسبه کند، آثار برجام و توافقاتی را که داشتیم می ‌بیند”.

 

احتمالاً مردم ایران و منتقدان برجام چشم بصیرتی ندارند تا بتوانند آثار برجام را ببینند و شاید، آثار برجام در حکم پیراهن پادشاهی است که تنها رییس‌ جمهور قادر به دیدن و محاسبه ی آن است اما، در این جا سوالی پیش می‌آید که اگر دکتر روحانی معتقد است تمامی تعهدات در برجام انجام شده و نقضی صورت نگرفته است چرا، در کمتر از دو ماه پیش صراحتاً اعلام کرده بود که تصویب “داماتو” نقض برجام است.

 

رییس‌ جمهور حتی در ۲۲ آذرماه به آقایان ظریف و صالحی دستور داده بود که “نقض برجام از سوی آمریکا را پیگیری کنند” ؛ در نامه ی روحانی به وزیر امورخارجه آمده بود “نظر به اینکه دولت آمریکا نسبت به اجرای تعهدات خود در برجام تاکنون تعلّل و اهمال نموده، و با توجه به ‏تمدید اخیر قانون تحریم‌ های ایران )آیسا) ‌که جمهوری اسلامی ایران از پیش چنین اقدامی را به‌ عنوان نقض ‏برجام اعلام کرده بود، در اجرای مصوبات شورای عالی امنیت ملی و هیأت نظارت بر اجرای برجام، به وزارت ‏امور خارجه دستور داده می ‌شود نسبت به اجرای مراحل پیش ‌بینی شده در “برجام” برای رسیدگی به موارد ‏نقض اقدام نموده و دیگر پیگیری های حقوقی و بین ‌المللی لازم را نیز به‌ طور جدّی معمول دارد”.‏

 

این تغییر رویکرد رییس‌ جمهور در مدت زمانی کمتر از یک ماه برای چیست؟ پاسخ به این سؤال به قدری واضح و شفاف است که تعلل رسانه ‌ها در موضع ‌گیری در برابر آن جای تعجب دارد چرا که، اگر نگاهی به سخنان آقای کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی که درست روز بعد از نامه ی روحانی رسانه ‌ای شده است بیاندازیم، متوجه می ‌شویم نامۀ مذکور بیشتر اقدامی برای پیشگیری از اعتراض مسوولان نسبت به انفعال دولت اعتدال صورت گرفته است.

 

جمع ‌آوری زیر ساخت ‌های هسته‌ ای فردو در ۵۰ روز

در این میان برخی اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس برای بازدید از سایت فردو در روز ۲۲ آذرماه به محل سایت رفتند، جواد کریمی‌ قدوسی بعد از این بازدید گفت “این سفر به‌ دلیل برخی خبرهای رسیده مبنی بر جمع ‌آوری زیر ساخت ‌های سایت غنی ‌سازی فردو ؛ از سوی بنده، حسن ‌‌بیگی و حجت ‌الاسلام و المسلمین ذوالنور انجام شد”.

 

وی ادامه داد “طی بازدید خود از این سایت مشاهده کردیم که  تمامی زیر ساخت‌ ها جمع ‌آوری شده است، آنها ۵۰ روزه توسط یک پیمانکار این زیر ساخت ‌ها را جمع ‌آوری کرده بودند، اما با نقض برجام دستور جمع ‌‌آوری این زیر ساخت ‌ها این پیام را به آمریکایی‌ ها می‌ دهد که دیگر بازگشتی در کار نیست”.

 

فردو، سایت هسته ای غنی ‌سازی ۲۰ درصد بود که در آن سه ‌هزار سانتریفیوژ ؛ اورانیوم غنی‌ شده با غنای ۲۰ درصد را برای تأمین سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران تولید می ‌کرد و از آغاز فعالیت خود توانسته بود ۴۸۲ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تولید کند.

 

سایت هسته ‌ای فردو یکی از مواردی بود که سبب شد آمریکا پای میز مذاکره بیاید، اما به هر روی تیم هسته ‌ای ایران در مذاکرات خود تعهد دادند که غنی ‌سازی در سایت فردو به‌ طور کامل تعطیل شود.

 

براساس این تعهد، ۴۸۲ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تبدیل به اورانیوم با غنای ۵ درصد شد و مقداری از آن هم اکسید گردید اما، این تنها نقشه ‌ای نبود که آمریکایی ‌ها برای فردو کشیده بودند، ایران براساس برجام تعهد داد تا در آستانۀ یک‌ سالگی برجام، ۲ هزار دستگاه سانتریفیوژ در فردو را برچیند و علاوه‌ بر آن ؛ زیر ساخت ‌های این ۲ هزار دستگاه را هم منهدم کند و ایران تنها حق داشت تا با حدود ۱۰۴۴ سانتریفیوژ باقی‌ مانده و آن هم با کمک روسیه، رادیو ایزوتوپ پزشکی تولید کند.

 

البته دولت در تلاش بود تا در آغاز اجرای توافق هسته‌ ای زیر ساخت ‌های فردو را از بین ببرد که با مخالفت مسوولان منصرف شد اما، دقیقاً در زمان تصویب “داماتو” در مجلس نمایندگان آمریکا و قبل از رأی موافق سنا به آن فعالیت، انهدام دستگاه‌ ها در فردو سه شیفت شروع شد و با استناد به مصاحبه ی کریمی قدوسی در ۲۲ آذرماه به پایان رسیده بود و آقای روحانی تنها منتظر است تا  در ۲۷ دی ماه آن را به طور رسمی اعلام کند.

 

شاید توقف انهدام زیر ساخت ‌های فردو می ‌توانست یکی از اقدامات مقابله در نقض عهد آمریکا باشد چرا که زیر ساخت‌ ها در سایت هسته ‌ای فردو به غنی ‌سازی ربطی نداشت و قبلاً سانتریفیوژها از این سایت خارج شده بودند.

 

 

ایمیل سایت خبری – تحلیلی موج چهارم جهت ارسال اخبار :

moje4news.khz@gmail.com

moje4news@chmail.ir

 


دیدگاه شما


آخرین خبرها
طراحان دیدنا