ساعت: ۰۹:۵۴:۴۶
|
امروز: پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷
|
سرویس خبر: آخرین اخبار, خوزستان, دانشگاه, سیاسی, فرهنگی اجتماعی, مهم ترین خبر ها
کد خبر: 33916
تاریخ مخابره: شنبه ۸ آبان ۹۵
زمان مخابره: ۱۴:۳۵
اشتراک گذاری داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک
امتیاز دهی
امکانات
گروه دانشجو "موج چهارم" :
چهار گانه ای بر سیانور

پوریا اشتری فعال سابق دانشجو خوزستان در یادداشت خود نوشت: در مکتب اسلام با هر شهادت ده ها و صدها صدای خفته فریاد می شوند.

به گزارش گروه دانشجو “موج چهارم”، پوریا اشتری (فعال سابق دانشجو خوزستان) در خصوص فیلم سیانور بهروز شعیبی در یادداشتی نوشت: “وقتی اسلحه دستت میگیری باید بدانی به چه کسی نباید شلیک کنی”.

 

متن کامل یادداشت پوریا اشتری (فعال سابق دانشجو خوزستان) :

 

دیروز به تماشای فیلم سیانور بهروز شعیبی نشستم، فیلم تداعی کننده عقلانیت و رحمانیت روش مکتب اسلام حتی در مبارزه و قدرت و همچنین شقاوت روش مکتب مارکسیسم در مبارزه و قدرت است، ناخودآگاه بیاد خاطره ای نقل شده از حضرت امام خمینی (ره) افتادم که فرمودند: “در نجف اشرف شخصی از مراجع به طرز مشکوکی فوت کرده بود، عده ای دور حضرت امام گرد آمدند و پیشنهاد دادند طی اعلامیه ای مرگ این عالم را به گردن شاه بیاندازیم و علیه او منتشر کنیم که حضرت امام فرمودند تا از صحت این ادعا مطمئن نشوند این کار را انجام نخواهند داد”.

 

نکته ی اول:

فرق مکتب اسلام و مارکسیسم در مبارزه همین است، اسلام حتی در مبارزه علیه کفر و طاغوت هم شرافتمندانه عمل میکند لذا، همه را به یک تیر نمیزند.

 

در اصول مکتبش حتی در سخترین شرایط مبارزه عواطف انسانی را پایمال نمیکند، فی المثل ؛ داشتن همسر و فرزند و حمایت از آنها را حق همه ی مسلمین و مجاهدانش می داند و در صورت خیانت شخصی همان یک نفر را مجازات می کند ؛ اسلام به بهانه ی آزادی خلق به تعبیر شخصیت شهید مجید شریف واقفی “زیر پای خدا را جارو نمی کند”.

 

نکته دوم:

از فیلم برداشت می شود که برخورد این دو مکتب با مسئله ؛ قدرت است، در فیلم اسلحه نماد قدرت تلقی می شود و در صحنه های متعددی می بینیم داشتن یا نداشتن اسلحه جایگاه افراد را مشخص می کند و اگر اسلحه در دست می گیری باید بدانی به چه کسی نباید شلیک کنی.

 

در جایی از فیلم اشاره می شود که “همه ی زندگی شما شده اسلحه!” ؛ به این معنی مکتب مارکسیسم به این باور است که همیشه می تواند صرفاً با تکیه بر وادی قدرت و مبارزه صرفاً مسلحانه می توانید دوام بیاورد و باور ندارند که همین اسلحه (قدرت) روزی بر خود شما شلیک خواهد شد چون همیشه افراد بالاتری هستند که اسلحه (قدرت) بیشتری دارند.

 

حال این قدرت می تواند از جانب قدرت های غیر مارکسیستی نیز باشد، می تواند از تفکرات پوچی باشد که در خود تشکیلات پدیده ای به نام “تصفیه ی سازمانی” را بوجود می آورند که در فیلم هم به این پدیده بطور ویژه اشاره شده است.

 

نکته سوم:

همیشه در طول تاریخ یکی از محکم ترین قوائد حیات، ایدئولوژی های دینی و مذهبی و الهی بوده است و در فیلم مشاهده می کنیم یک فرد سازمانی پیرو مکتب مارکسیسم بعد از تلاش بسیار برای پیشبرد اهداف سازمان، بعد از دستگیری سر خورده می شود و انگیزه ای برای ادامه ی فعالیت و آن چیزی که اسمش را مبارزه می گذاشتند ندارد و همه ی داشته های گروه ظاهراً مبارزش را  بخاطر زنده ماندن خودش لو می دهد و در پایان هم نتیجه ای نمی گیرد و تیر باران می شود درحالی که، مجاهد مسلمان هیچ چیز خود و مبارزه ی مقدس خودش را نمی فروشد و از فیض شهادت هم محروم نمی ماند.

 

بی آرمانی در مکاتب غیر خدایی و غیر مذهبی تا جایی است که در نقطه ی اوج فیلم، مناظره بین دو فرد یکی با اعتقادات مارکسیستی و یکی با اعتقادات اسلامی است که هر دو توسط ساواک دستگیر شده اند و با هم به گفت و گو می پردازند که به نوعی مناظره ی مکاتب مارکسیسم و اسلام برداشت می شود.

 

در آن سکانس می بینیم که مکتب بدون راهبرد و غیر مذهبی تا جایی پیش می رود که این اجازه را صادر می کند که بر روی همسنگر قدیمی که بخاطر اختلاف عقیده آن هم نه اختلاف سلیقه (دارند زیر پای خدا رو جارو میکنن) از تشکیلات کناره گرفته و هیچ اقدامی هم علیه آنها نمی کند آنچنان شقاوتمندانه شلیک می کند و جنازه اش را هم می سوزاند.

 

همین باعث می شود که عناصر همین تشکلات حتی در حین انجام ماموریت خود (کشتار) با تردید که آن هم از سر فطرت انسانی است با تردید مواجه باشند که تجلی این مطلب را در صحنه ی ترور شهید “شریف واقفی” در چهره ی عنصر ضارب مسلح می بینیم.

 

نکته چهارم: 

مبارزه ی اسلام علیه طاغوت با در نظر گرفتن همه ی احکام الهی است که در فیلم به چند مثال از این نکته پرداخته شد…

 

وظایف مادری یک واجب قطعی است، خودکشی یک حرام قطعی است و رضایت در ازدواج یک واجب قطعی است، مکتب غیر عقلانی با کشاندن زنان به میدان مبارزه و تعیین تکلیف برای آنان در دارا بودن یا نبودن حق مادری، تضمین آینده مبارزات که وابسته به وجود همین مادران است را کمرنگ می کند لذا، اسلام به این دلیل جهاد را بر زنان واجب نمی داند.

 

اسلام بجای اعمال زشت و غیر عقلانی مانند خودکشی با سیانور و امثالهم، شهادت در راه خدا به دست دشمنان خدا را دارای اجر می داند و بجای راه هایی مثل خودکشی برای لو نرفتن اطلاعات مبارزه، بر ایدئولوژی قوی و روحیه ی مجاهدانه ی خود تکیه دارد.

 

مکتب غیر مذهبی نمای غیر مذهبی ای مانند سازمان مجاهدین خلق ایران که ماهیت منافقانه اش بر کسی پوشیده نیست، با تعبیری بنام ازدواج تشکیلاتی ؛ واجب خدا که همان حق انتخاب همسر است را حرام کرده است.

 

این ها مثالهایی است که در مکاتب غیر دینی همه و همه به بهانه ی مبارزه سیاسی برای آزادی خلق علیه امپریالیسم زیر پا قرار داده می شود، در صورتی که در مکاتب مذهبی خصوصاً اسلام اولاً بجای تعبیر مبارزه سیاسی برای آزادی خلق علیه امپریالیسم، جهاد در راه خدا برای اقامه ی دین خدا گنجانده شده است در مبارزه با امپریالیسم، بی گناهانی که دارای منابعی هستند زیر تیغ مبارزه مارکسیستی می روند در صورتی که، اسلام مبارزه با ثروت را خیر بلکه مبارزه با استکبار را جایز می داند که دارا بودن جرمی را ثابت نمی کند و مجازات ندارد بلکه ظالم بودن جرم را ثابت می کند و مستحق مجازات است.

 

در مکتب اسلام مبارزه علیه طاغوت دو نتیجه خواهد داشت: یا شهادت یا پیروزی که هر دو از منظر اسلام پیروزیست، اما در مکتب مارکسیسم این مبارزه همان نتیجه دو سویه را خواهد داشت که یکی بوجود آوردن جنجال های موقتی و کشتارهای پراکنده و یکی سیانور است.

 

در نهایت از واقعیت این فیلم برداشت می شود که داستان در نظر دارد تهی و بدون آرمان و بی نتیجه بودن مبارزه در مکاتب غیر الهی را به تصویر بکشد، در سکانس پایانی مشاهده می کنیم با خودکشی شخصیت هنگامه با سیانور که آخرین فرد بازمانده از گروه خرابکار بوده است، بازپرس جمله ی “حالا پرونده بسته شد” را بکار می برد در صورتی که در مکتب اسلام با هر شهادت ده ها و صدها صدای خفته فریاد می شوند.

 

امید آنکه صداهای خفته ی آزادی خواهان خداجو هر چه زودتر با ظهور منتقم بزرگ آزاد مرد هستی حضرت سیدالشهدا (عیله السلام) به فریاد تبدیل شود.

 

والسلام

 

 

ایمیل سایت خبری – تحلیلی موج چهارم جهت ارسال اخبار :

moje4news.khz@gmail.com

moje4news@chmail.ir

 


دیدگاه شما


آخرین خبرها
طراحان دیدنا