ساعت: ۰۳:۴۵:۲۸
|
امروز: شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶
اخبار مهم :
|
سرویس خبر: آخرین اخبار, اقتصادی, خوزستان, دانشگاه, سیاسی, مهم ترین خبر ها, ویژه ها
کد خبر: 33067
تاریخ مخابره: پنج شنبه ۲۸ مرداد ۹۵
زمان مخابره: ۱۱:۱۲
اشتراک گذاری داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک
امتیاز دهی
امکانات
گروه سیاسی "موج چهارم" :
قراردادهای جدید نفتی مورد مناقشه همه متخصصان است/ipc برای تحصیل منافع ملی کارایی ندارد

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: قراردادهای جدید نفتی مورد مناقشه همه ی متخصصان است و احساس می‌کنم کسانی که این چارچوب جدید را تدوین کرده ‌اند در یک اضطراری بوده ‌اند.

به گزارش گروه سیاسی “موج چهارم”، غلامرضا شرفی نماینده مردم آبادان و عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از قراردادهای جدید نفتی اظهار کرد: قراردادهای جدید نفتی مورد مناقشه همه ی متخصصان است و احساس می‌ کنم کسانی که این چارچوب جدید را تدوین کرده ‌اند در یک اضطراری بوده‌ اند.

 

وی ادامه داد: خود آنها امروز خیلی راحت در این قراردادهای جدید  دست می ‌برند و آن را تغییر می‌ دهند،  این نشان می‌ دهد که این الگوی جدید مشکل مبنایی دارد.

 

شرفی تاکید کرد: این نوع قراردادها برای تحصیل منافع ملی کارایی ندارد و چارچوب جدید باید متضمن خیلی از شرایط باشد و به ‌دور از هرگونه خود تفسیری بنا شود، در بند به بند این پیش‌ نویس این نقیصه به چشم می ‌خورد.

 

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در قراردادهای جدید نفتی عجولانه و غیر کارشناسانه تصمیم‌ گیری شده است افزود: مگر می ‌شود کشوری مثل ایران که دارای انواع مخازن و میادین  نفتی و گازی متفاوت است، همه ی قراردادهای خود را در یک چارچوب یکسان واگذار کند؟ این در حالی است که هر کدام از این موارد نیاز به قراردادی متفاوت برای استخراج دارد، این نشان می‌ دهد که در قراردادهای جدید خیلی کلی‌ نگری شده است.

 

عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: در برخی چاه ‌ها با کمترین حفاری می ‌شود به بهترین استخراج نفت دست پیدا کرد، برخی دیگر از چاه‌ های ما در اعماق دریاست و شاید فنّاوری بیش از دو، سه هزار متری را نداشته باشیم، آیا این ‌ها باید با یک‌ چشم دیده شود؟

 

وی با طرح این سوال که چه لزومی دارد جاهایی که خودمان در حال استخراج هستیم و توانش را داریم به خارجی ‌ها واگذار شود؟ عنوان کرد: اگر بنا به قرارداد بستن است باید برای چاه ‌هایی که فنّاوری و امکان استخراج از آنها را نداریم  مثل دریای خزر و عمان که نیاز به فنّاوری پیشرفته دارد اقدام شود.

 

منبع: رهیاب

 

 

ایمیل سایت خبری – تحلیلی موج چهارم جهت ارسال اخبار :

moje4news.khz@gmail.com

moje4news@chmail.ir

 


دیدگاه شما


آخرین خبرها
طراحان دیدنا