ساعت: ۰۳:۵۳:۱۷
|
امروز: شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶
اخبار مهم :
|
سرویس خبر: آخرین اخبار, خوزستان, دانشگاه, سیاسی, علمی, فرهنگی اجتماعی, مهم ترین خبر ها
کد خبر: 28384
تاریخ مخابره: شنبه ۱۶ آبان ۹۴
زمان مخابره: ۱۰:۱۴
اشتراک گذاری داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک
امتیاز دهی
امکانات
تحریف شعایر حسینی، انحراف اصول عاشورایی ست + عکس

سواری با معرفی تحریف محتوایی افزود: این گونه تحریف، تحریفی است که روح و محتوای عاشورا و عزاداری را هدف می گیرد.

به گزارش خبرنگار “موج چهارم” از اهواز، سومین نشست کارگروه تخصصی ثقلین در دانشگاه آزاد اسلامی اهواز، با حضور دانشجویان نخبه ی این واحد، در سالن جلسات شهید شهریاری برگزار شد.

 

در این نشست، محمد امین سواری با بیان مقدمه ای از نشست قبل که به اثبات و فلسفه ی شعایر و عزاداری حضرت ابا عبدالله (ع) پرداخته بود، عنوان کرد: تحریف محتوا، روح و محتوای عاشورا و عزاداری را هدف می گیرد.

 

این فعال حوزه ی فرهنگ افزود: برای آنکه این فلسفه موجب بیراهه و انحراف و افراط در عزاداری نشود، باید آن را آسیب شناسی نمود.

 

وی انحراف در عزاداری را به شکل تحریفی بیان کرد و گفت: برای عزاداری و شعایر مقدس حسینی ممکن است دو نوع انحراف صورت بگیرد.

 

سواری استنباط تعامل سازنده از عاشورا را نمونه ای از تحریف محتوایی دانست و با معرفی تحریف شکلی به عنوان نوع دوم تحریف شعایر، خاطرنشان کرد: این نوع تحریف، تحریفی است که ظاهر و شکل عزاداری را برای منحرف کردن اصول عاشورایی هدف می گیرد.

 

این فعال دانشجو، طرح سیمای ظاهری معصومین (علیهم السلام) را به عنوان یک آسیب شکلی عنوان کرد و اظهار کرد: اهل بیت دارای دو جنبه ی ملکوتی و ملکی هستند که در جنبه ی ملکی با توجه به آیه ی قرآن “قل انما انا بشر مثلکم”، مانند دیگر انسان ها هستند.

 

وی تصریح کرد: ما باید در مجالس اهل بیت به دو بعد ملکوتی و ملکی توجه کنیم و بر بعد دوم تاکید داشته باشیم.

 

محمدامین سواری در ادامه تاکید کرد: اینکه به اعضا و جوارح اهل بیت (علیهم السلام) اشاره می کنند و این اعضاء را نقطه ی تمایز معصومین بر سایر خلق معرفی می کنند، نمونه هایی از تحریف است.

 

این فعال حوزه ی فرهنگ، نداشتن اطلاعات تاریخی را یکی از آسیب های متولیان عزاداری دانست و تصریح کرد: نباید از کتب تاریخی غیر معتبر و یا هر کتاب شعری استفاده کرد.

 

وی غلوگویی بلکه کفر گویی را انحراف دانست و در این باره افزود: غلوگویی دارای دو ضرر است، ضرر اول نفس کار است که اشتباه است و ضرر دوم هم بخاطر این است که دست مایه ای برای تبلیغ مخالفین تشیع و اسلام می گردد.

 

سواری عنوان کرد: طرح مسائل سست، ضعیف و استناد به خوابها، مکاشفات و ملاقاتهای دروغین، یکی دیگر از انحرافاتی است که امروزه دنبال می شود.

 

این فعال دانشجو با اشاره به آسیب اشعار کم محتوا و بی محتوا، روضه های مبتنی بر غیر عقلانیت و اظهار مطالب موهن، تفرقه افکنی بین شیعه و سنی را یکی از آسیب های خطرناک مبتنی بر عدم موقعیت شناسی دانست و افزود: دشمن مشترک مسلمانان یعنی صهیونیسم جهانی، به دنبال ایجاد اختلاف است، لذا ما در شعایر حسینی که خود می تواند وحدت بخش مسلمانان می باشد، نباید به دشمن چنین خدمتی بکنیم.

 

وی گفت: استفاده از آلات موسیقی و آهنگ های موسیقی حرام در مداحی ها، اختلاط زنان و مردان در عزاداری ها و تجمل گرایی، آفات شعایر پاک حسینی است.

 

این فعال حوزه ی فرهنگ بیان کرد: انجام این قبیل کارها نادرست و نباید این گونه موارد به عنوان عزاداری تلقی شود، چرا که این امر میتواند کم کم به محتوای عظیم عزاداری لطمه وارد کند.

 

سواری در خصوص آسیب رساندن به بدن در عزاداری ها اظهار کرد: قمه زنی، راه رفتن بر آتش و آسیب رساندن به بدن، از آداب عزاداری نیست، بلکه در سال های اخیر و بدون دلیل متقن علمی و فقهی، و به شکل احساسی وارد عزاداری ها شده است.

 

وی همچنین افزود: این امور که در حال حاضر به عنوان وهن کننده ی مذهب است، در قالب نصرت و یاری و دفاع از شعایر حسینی، به عنوان فرصتی برای فاصله انداختن شیعه از نظام اسلامی و ایجاد اختلاف در بین خود شده است.

 

گفتنی ست در این نشست، صدا و کلیپ هایی در خصوص این انحرافات پخش شد.

 

 

1 2

ایمیل سایت خبری- تحلیلی موج چهارم جهت ارسال اخبار :

moje4news.khz@gmail.com

moje4news@chmail.ir

 


دیدگاه شما


آخرین خبرها
طراحان دیدنا