ساعت: ۰۸:۳۳:۱۴
|
امروز: یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶
اخبار مهم :
|
سرویس خبر: آخرین اخبار, خوزستان, دانشگاه, علمی, مهم ترین خبر ها
کد خبر: 21562
تاریخ مخابره: سه شنبه ۲۷ آبان ۹۳
زمان مخابره: ۱۱:۳۵
اشتراک گذاری داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک
امتیاز دهی
امکانات
رئیس دانشگاه صنعت نفت:
حضور چند بورسیه غیرقانونی در دانشگاه صنعت نفت/ لغو ممنوعیت جذب دانشجوی دختر در این دانشگاه/ جذب قطعی فارغ التحصیلان گروه الف دانشگاه در شرکت نفت/ تلاش برای افزایش حقوق دانشجویان تحصیلات تکمیلی

رئیس دانشگاه صنعت نفت گفت: جریان اخیر بورسیه های غیرقانونی به دانشگاه صنعت نفت نیز کشیده شده مسائلی است که تصمیم گیری در خصوص آن بر عهده هیئت امنای دانشگاه است البته فعلاً نمی خواهم در این زمینه اظهارنظر کنم.

به گزارش موج چهارم، دکتر عبدالنبی هاشمی با اشاره به اینکه از مجموع ۵٠٠ نفر ورودی سال ۹۳، ٣٩٩ نفر آقا و ١٠١ نفر خانم هستند، در خصوص ممنوعیت جذب دانشجویان دختر در این دانشگاه در دولت گذشته اظهار کرد:

 

در اواخر دولت دهم دولت، دانشگاه را مکلف کرد دانشجوی خانم جذب نشود. توجیه آنها این بود که رشته های مربوط به نفت، عملیاتی است و کار برای خانم ها در مناطق عملیاتی امکانپذیر نیست البته این طرح فقط برای یک سال (۹۲-۹۱) اجرایی شد و با روی کار آمدن دولت یازدهم و وزارت مهندس زنگنه، این محدودیت برداشته شد.

 

وی افزود: برخی رشته های ما از جنس اقماری و کاملا مردانه است مثل حفاری که هیچگاه حتی الان نیز دانشجوی خانم برای این رشته ها نمی گیریم، اما در بسیاری از رشته های دیگر، تحصیل خانمها مشکلی ندارد.

 

هاشمی در خصوص جذب فارغ التحصیلان این دانشگاه در صنعت نفت عنوان کرد: تا چند سال پیش صد در صد فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت جذب می شدند اما بعدها به دلیل تغییر در شرایط و مجوزهای استخدامی از یک سو و ورود دانشگاههای دیگر به رشته های مربوط به صنعت نفت، این روند متوقف و صفی از فارغ التحصیلان برای استخدام در وزارت نفت تشکیل شد. در حال حاضر تنها گروه الف فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت که شامل دانشجویان ممتاز و نخبه این دانشگاه است، اولویت استخدام دارند و بدون گذراندن فرآیند استخدامی، جذب وزارت نفت می شوند.

 

رئیس دانشگاه صنعت نفت با انتقاد از ناچیز بودن مبلغ دریافتی دانشجویان تحصیلات تکمیلی این دانشگاه گفت: در حال حاضر دریافتی این دانشجویان کمتر از ۴٠٠ هزار تومان است! من در زمان تحصیل در لندن که از گرانترین شهرهای دنیا هم به شمار می رود، ماهانه ١٢۶٣ پوند از دانشگاه دریافت می کردم که ٩٠٠ پوند آن، صرف اجاره خانه و ١٠٠ پوند نیز برای هزینه های آب و برق و … مصرف می شد؛ با ٢۶٣ پوند باقیمانده نیز اگرچه متاهل بودم و دو فرزند داشتم، اما زندگی دانشجویی سپری می شد زیرا نگرانی از افزایش ناگهانی قیمتها وجود نداشت.

 

وی افزود: آنجا قیمتها با گذشت ۶ ماه دچار نوسان نمی شد، اما اینجا روی هیچ چیز نمی توان حساب کرد. قیمت از کوچه ای به کوچه دیگر متفاوت است و هر روز هم تغییر می کند. می خواهم بگویم زندگی در لندن با آن میزان دریافتی و با وجود تاهل، از گذران زندگی در تهران آن هم برای یک فرد مجرد آسان تر است. خب ما با پرداخت ۴٠٠ هزار تومان، چگونه انتظار داریم تنها دغدغه دانشجویمان، درس و تحصیل باشد؟ با شرایط زندگی فعلی، دریافتی این دانشجویان باید دست کم ماهانه ١,۵ میلیون تومان باشد. از سوی دیگر دقت کنید دانشجویان دکترا در سنی هستند که معمولا ازدواج کرده اند و این به مشکلات معیشتی آنان اضافه می کند و اگر فرزندی هم داشته باشند که این مشکلات دوچندان می شود.

 

هاشمی تاکید کرد: تعیین میزان دریافتی دانشجویان جزو اختیارات ما نیست و ما صرفا پیشنهاد دهنده ایم؛ اما پیشنهاددهنده ای پیگیر. قطعا در این زمینه به نامه نگاری اکتفا نمی کنیم و برای به نتیجه رسیدن در این زمینه تمام تلاش خود را به کار می گیریم، در تلاش هستیم تا از ظرفیتهای بخش خصوصی برای حمایت از دانشجویان تحصیلات تکمیلی استفاده کنیم و در این زمینه مذاکراتی با فعالان بخش خصوصی داشته ایم. در حال تدوین طرحی هستیم که بر مبنای آن، دانشجویان دکترا توسط شرکتهای خصوصی حمایت شوند به طوری که دانشجو در زمینه مورد نیاز آن شرکت، فعالیت پژوهشی می کند و در مقابل حقوق و مزایا می گیرد.

 

شرکتهای خصوصی هم از این حیث بسیار بهره مند می شوند؛ زیرا پرداخت ماهانه یک تا ٢ میلیون تومان برای یک شرکت، رقم چندانی نیست درحالی که به ازای این مقدار، تا حدود زیادی از مزایای تحقیقات و پژوهش های دانشجو بهره مند می شوند. حتی چند شرکت خصوصی برای فعالسازی مراکز تحقیقاتی نیز ابراز تمایل کرده اند که به ازای این اقدام، از امکانات مراکز تحقیقاتی ما استفاده کنند. ظرفیت های بی شماری در این زمینه وجود دارد و باید این ظرفیت مغفول مانده را فعال کنیم.

 

 


 1. کریم گفت:

  اگر ایشون بتونن واقعا یه فکری به حال مشکلات دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعت نفت بکنن واقعا ممنون و سپاسگزارشون میشم.

 2. گلسا گفت:

  خوش بحال دانشجویان این دانشگاه
  ما هم دانشجوی تحصیلات تکمیلی هستیم ترمی ۲میلیون تومان شهریه میدهیم اخرش هم باید دنبال کار بدویم

 3. نفت گفت:

  نه عزیزان .من فارغ التحصیل دانشگاه نفت مهندسی نفت و گروه الف هستم و بعد از ۴ سال هم چنان بیکارم. استخدامی تو نفت واسه بورسیه های نفت هم شده یک رویااا. با رتبه های خوب رفتیم این دانشگاه .میتونستیم برای راحتی بیشتر توی شهر خودمون و یا حتی دانشگاه های مطرح تهران باشیم ولی به خاطر این مزایا دانشگاه نفت رو انتخاب کردیم و کلاه گشادی سرمون رفت. این اقایون به تنها چیزی که فکر نمیکنند سرنوشت ماست که رشته های تخصصی نفت رو خوندیم و هیچ جا به جز نفت امکان کار نداریم.

 4. سید گفت:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  با سلام بنده فقط به عنوان دانشجوی دانشگاه صنعت نفت صحبت های دوست عزیزی که با نام نفت نظر گذاشتن رو تایید می کنم.
  موفق باشید.
  التماس دعا

دیدگاه شما


آخرین خبرها
طراحان دیدنا