ساعت: ۰۴:۰۱:۱۳
|
امروز: شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶
اخبار مهم :
|
سرویس خبر: آخرین اخبار, آزاد اندیشی, اقتصادی, خوزستان, دانشگاه, مهم ترین خبر ها
کد خبر: 20693
تاریخ مخابره: دوشنبه ۵ آبان ۹۳
زمان مخابره: ۱۳:۴۳
اشتراک گذاری داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک
امتیاز دهی
امکانات
بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه جندی شاپور اهواز در خصوص افزایش شهریه مجموعه‌های آموزشی کشور:
نگران آن هستیم که در آینده نه چندان دور “دانشگاه دولتی” به خاطرات بپیوندد

با چنین پیشینه و سرعت تحولی در انحراف از قانون اساسی و با توجه به فرمایشات معاون محترم آموزش وزیر بهداشت مبنی بر افزایش پذیرش دانشجویان شهریه‌پرداز در سال آینده تا پنجاه درصد کل ظرفیت دانشگاه، بیم واقع بینانه‌ای است، روزی فرا برسد که دیگر خبری از دانشجوی شهریه “نپرداز” نباشد.

به گزارش موج چهارم، متن این بیانیه به شرح ذیل است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

قَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَیِّنَاتِ وَأَنزَلْنَا مَعَهُمُ الْکِتَابَ وَالْمِیزَانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ. (حدید/۲۵)

ما رسولان خود را با دلایل روشن فرستادیم و با آن‌ها کتاب (آسمانی) و میزان (شناسایی حق و قوانین عادلانه) نازل کردیم تا مردم “قیام به عدالت” کنند.

 

حکومتِ اسلام حکومتِ قانون است… حکومت در سایه اسلام به مفهوم تبعیت از قانون است. (امام خمینی (ره))

 

در جامعه‌ گاه شاهد اتفاقاتی هستیم شگفت! که ذهن را درگیر علامت سوال‌های جدی می‌کند. اختلاس‌ها، رانت خواری‌ها، جبهه گیری‌ها، عقده گشایی‌ها و سیاه نمایی‌های سخیف سیاسی که تفکر در پس آن‌ها نتیجه‌ای جز اندوه و حسرت نخواهد داشت.

 

 

اما وقتی کار به تغییر ارزش‌ها و زیر پا گذاشته شدن اهداف و آرمان‌ها و ایدئولوژی فکری و باوری نظام جمهوری اسلامی ایران می‌رسد بغض‌ها در گلو سنگین می‌شود و صدای شکستن غرور‌ها به گوش می‌رسد.

 

از آنجا که یکی از مباحث درخور توجه در حوزه عدالت، عدالت در آموزش است، توجه به این امر در سطوح عالی تحصیلی بسیار ضروری می‌نماید؛ انحطاط عدالت محوری در دانشگاه‌های دولتی به عنوان مبدا تحولات در اجتماع و مهم‌ترین مرکز تربیت نسل آینده کشور، تا حد رزرو صندلی‌های پولی و درآمدزایی با فروش مدرک! مثل این می‌نماید که بگویند بخشی از نمایندگان مجلس را مردم انتخاب کنند و برخی دیگر بواسطه پرداخت هزینه پذیرفته شوند، تا دست کم هزینه‌های مجلس نیز که درآمدزایی ندارد تامین گردد!

 

 

کاهش قابل تامل ظرفیت‌ها در قِبل ورود دانشجویان پولی به دانشگاه‌های دولتی و قرار گرفتن پول بعنوان شاه کلید ورود به دانشگاه‌های مادر کشور، مصائب و مشکلات فرهنگی حاصل از نگاه «بازارگونه» به دانشگاه و ثمرات این نوع نگرش دانشگاه‌های آزاد را به یاد می‌آورد، اکنون راهِ بزرگ‌ترین پایگاه فرهنگی کشور، که از انقلاب تا جنگ و از جنگ تا شرایط حساس کنونی همواره پاسدار ارزش‌ها و امیدهای این ملت و نمادی از برابری برای همه اقشار جامعه بوده، به شاه کلید ثروت گشوده خواهد شد.

 

این چیزی جز ترویج نابرابری و معرفی ثروت به عنوان «ارزش بر‌تر» نیست. که ثمره ی آن نشستن و نظاره کردن کودتای فرهنگی و نهادینه شدن عملی نظام سرمایه داری نخواهد بود. آن هم در کشوری که تمام قد در برابر نظام‌های سرمایه داری ایستاده است. اگر یقینا باور داریم «دانشگاه مبدا همه ی تحولات است»، سکوت در برابر چنین انحرافی خیانت است.

 

 

گذشته از تمامی چشم پوشی‌ها و کم لطفی‌های مسئولان ذیربط در تصویب برخی قوانین آبرو بر، مع الاسف امروزه شاهد اجراییات خلاف نص صریح همین قوانین ناقص و اقدامات اشاعه کننده بی عدالتی و بی‌اعتماد کننده آحاد مردم نسبت به انقلاب شکوه‌مند اسلامی می باشیم که خواب را از چشم قشر بیدار دانشگاهی ربوده است.

 

 

images

 

اگر از موارد زیر پا گذاشته شده «قانون برنامه پنجم توسعه» بگذریم، طبق نص صریح قانون اساسی (اصل ۳۰): «دولت موظف است وسائل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه (دبیرستان) فراهم سازد و وسائل تحصیلات عالی (دانشگاه) را تا سرحد» خودکفایی کشور «به طور رایگان گسترش دهد.»

 

حال آنکه به عینه روزانه شاهد رویش قارچ گونه مدارس غیر انتفاعی از پایه ابتدایی تا متوسطه هستیم و مدارسی هم که تا دیروز دولتی بوده‌اند تابلو‌های سردر خود را عوض کرده و تبدیل به هیئت امنایی شده‌اند. وقاحت کار به جایی رسیده است که حتی از دانش آموزان مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان نیز شهریه ثابت دریافت می‌شود.

 

با چنین پیشینه و سرعت تحولی در انحراف از قانون اساسی و با توجه به فرمایشات معاون محترم آموزش وزیر بهداشت مبنی بر افزایش پذیرش دانشجویان شهریه‌پرداز در سال آینده تا پنجاه درصد کل ظرفیت دانشگاه، بیم واقع بینانه‌ای است، روزی فرا برسد که دیگر خبری از دانشجوی شهریه “نپرداز” نباشد. چنین دورنمایی متاسفانه چیزی بیش از یک کابوس هولناک و شبیه واقعیتی نزدیک می‌ماند؛ نگران آن هستیم که در آینده نه چندان دور “دانشگاه دولتی” به خاطرات بپیوندد.

 

جامعه دانشگاهی خواهان اجرای بی ‌چون و چرای قوانین موجود و جامه عمل پوشانیدن به عدالتِ علوی در فضای آموزش عالی جمهوری اسلامی- به عنوان مبدا همه تحولات- و رسیدگی جدی و غیرمغرضانه به موارد صورت گرفته خلاف قانون، توسط وزیر محترم بهداشت، نمایندگان بزرگوار مجلس و مسئولین ذ‌‌‌‌ی ‌صلاح کشور است.

 

 

خاطرنشان می‌کنیم جنبش دانشجویی از هیچ اقدامی برای به ثمر رسیدن مطالبات برحق خود و بهبود وضعیت اسفناک حال حاضر دریغ نمی‌کند.

 

والعاقبه للمتقین

انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

ایمیل سایت خبری- تحلیلی موج چهارم جهت ارسال اخبار:

moje4news.khz@gmail.com

moje4news@chmail.ir

 


دیدگاه شما


آخرین خبرها
طراحان دیدنا