ساعت: ۱۳:۱۷:۲۶
|
امروز: یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
|
سرویس خبر: آخرین اخبار, خوزستان, دانشگاه, علمی, مهم ترین خبر ها
کد خبر: 20425
تاریخ مخابره: یکشنبه ۲۷ مهر ۹۳
زمان مخابره: ۱۲:۳۷
اشتراک گذاری داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک
امتیاز دهی
امکانات
جشنواره ملی دانشجویی ذهن جوان در دزفول افتتاح شد+ تصاویر

جشنواره ملی دانشجویی ذهن برتر روز گذشته در دانشگاه آزاد واحد دزفول افتتاح شد که طی آن اختراعات و ابداعات ارسالی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور در این جشنواره طی دو روز به نمایش و مورد داوری قرار خواهد گرفت.

به گزارش موج چهارم به نقل از دزفول امروز: افتتاحیه جشنواره ملی دانشجویی ذهن برتر روز گذشته با حضور دانشجویان، مخترعان و مبتکران دانشگاه های آزاد سراسر کشور در سالن شیخ انصاری دانشگاه آزاد واحد دزفول برگزار شد.

IMG 0026 جشنواره ملی دانشجویی ذهن جوان در دزفول افتتاح شد+ تصاویر

در این مراسم ، دکتر “محمدعلی فیروزی”  رییس بنیاد نخبگان استان خوزستان هدف از تشکیل بنیاد نخبگان ایران در سال ۱۳۸۵ را حمایت از خلاقیت ها و نخبگان اعلام و گفت: به منظور تمرکز زدایی و توجه به نخبگان و استعدادهای درخشان سراسر کشور، بنیاد نخبگان استانی تشکیل شد که در این میان بنیاد نخبگان استان خوزستان در سال ۹۱ شروع به کار کرد.

 

 

دانشجویان ممتاز، مخترعین، ایده پردازان علوم انسانی، استادان باتجربه و رتبه های ۱ تا ۱۰۰ کنکورهای سراسری کشور به شرط فعال بودن، گروه های مورد حمایت بنیاد نخبگان بود که دکتر فیروزی به آنها اشاره و تصریح کرد: پژوهش باید مسئله محور و اختراع باید نیاز محور باشد و اختراعی که نیازی از جامعه را برطرف نکند، اختراع نیست.

 

 

وی با توصیه به تجاری سازی ایده های و اختراعات و حمایت بنیاد از آن را مورد تاکید قرار داد و افزود: در استان خوزستان جوانان بسیار خوش فکری وجود دارد که با بضاعت کم کارهای خوبی انجام داده اند.

 

 

دکتر فیروزی، حضور پژوهشگران در پارک علم و فناوری و مراکز رشد را در جهت تجاری سازی ایده ها خواستار شد و خاطر نشان کرد: مخترعان در مسیر اختراع خود نباید دلسرد شوند و بدانند نخبه کسی است که بتواند در جامعه تحول ایجاد کند.

 

 

IMG 0014 جشنواره ملی دانشجویی ذهن جوان در دزفول افتتاح شد+ تصاویر

در بخش دیگری از این آئین حجت الاسلام و المسلمین “سید محمد علی قاضی” امام جمعه دزفول، زایش علم را مستلزم پژوهش دانست و گفت:شکوفایی علمی امروز کشور ناشی از اعتماد به نفس و نهادینه کردن “ما می توانیم” در جوانان توسط امام راحل(ره) و عملیاتی کردن این باور توسط رهبری است.

 

 

خلاقیت، آفرینش و ابداع توصیف امام جمعه دزفول از ذهن جوان بود و ادامه داد: تضمین کننده پیشرفت جامعه ما، اکتفا نکردن و راضی نشدن جوانان و دانشمندان ما از سطح فعلی دانش است و باید روزانه برای کسب بیشتر علم و تولید فن آوری های روز دنیا تلاش کرد.

 

 

حجت الاسلام قاضی، علم و فناوری را موجب افزایش قدرت و ثروت در کشورها دانست و اظهار کرد: نقش جوانان و ذهن خلاق آنها جایگاه ویژه ای در این خصوص دارد و اگر جوانان بخواهند موفق باشند باید با روش های پژوهش و تحقیق آشنا شوند.

 

 

عدم آشنایی طلاب و دانشجویان به روش های تحقیق و پژوهش ضعف بزرگی بود که رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول به آن اشاره و گفت: نباید منتظر ماند دولت کارهای پژوهشی ارائه نمایند بلکه روش ها و الگوهای پژوهش باید متناسب با نیاز جامعه توسط اساتید و دانشجویان انجام شود.

 

 

امام جمعه دزفول، خاتم الفقهاء و المجتهدین شیخ مرتضی انصاری، را نمونه بارز یک پژوهشگر و عالم اعلام و تصریح کرد: شیخ انصاری چنان به اصول مسلط بودند که پس از ذکر ادله فراوان برای اثبات یک موضوع و پس از قانع شدن همه شاگردان، خود در ادامه آن موضوع را به نقد گذاشته و چندین استدلال قوی در رد آن بیان و پس از تائید همگان دوباره آنرا اثبات می کرد تا ذهن دانش آموختگان با استدلال مستحکم گردد.

 

 

وی نمود بیرونی علم را خشوع و فروتنی عالم دانست و افزود:علم نباید موجب غرور افراد شود و پژوهشگران باید همواره خشوع و تواضع داشته باشند چرا که علم موجب کبر و غرور نمی شود و تنها عالمان هستند که خاشع اند.

 

 

در بخش دیگری از این همایش سرهنگ “عبدالامیر محتشمی راد ” فرمانده ناحیه مقاومت بسیج دزفول گفت: جامعه اسلامی باید در همه زمینه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی ونظامی خود را در برابر دشمنان آماده کند.

 

 

وی عرصه های فعالیت بسیج را متناسب با نیاز جامعه عنوان و ادامه داد: بسیج در دوران علم، مشغول به علم، در زمان جنگ و جهاد خود را برای جان فشانی و در دوران سازندگی، تمام تلاش خود را صرف سازندگی و خدمت به مردم می نماید.

 

 

IMG 0017 جشنواره ملی دانشجویی ذهن جوان در دزفول افتتاح شد+ تصاویر

سرهنگ محتشمی پشتوانه هر کشور را علم عنوان و افزود: فشار دشمن به ایران اسلامی با هدف محروم کردن جوانان این مرز و بوم از عرصه علم ، دانش و فناوری صورت می گیرد.

 

 

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج دزفول، عامل خودکفایی ایران را اعتماد به ذهن جوان خواند و گفت: راهی جز اتکا و اعتماد به ذهن خلاق جوانان خود نداریم تا همانگونه که نتیجه این اعتماد در دوران دفاع مقدس به پیروزی های بزرگ ختم شد، با یادآوری آن تجربه به ذهن جوانان خود اعتماد کنیم.

 

 

IMG 0005 جشنواره ملی دانشجویی ذهن جوان در دزفول افتتاح شد+ تصاویر

دکتر “رضا سراج خرمی” رئیس دانشگاهآزاد واحد دزفول که اولین سخنران این آئین بود ضمن تقدیر از حضور همه مسئولین، دانشجویان، مخترعین و اساتید دانشگاهی گفت: باید اجازه دهیم دانشجویان فکر کنند و در عرصه های مختلف علمی دست به نوآوری بزنند.

 

 

وی تحول در نظام آموزشی دانشگاهها را خواستار شد و گفت: درخشش دانش آموزان و دانشجویان ایران در المپیادهای بین المللی نشان دهنده ظرفیت های بزرگ در کشور است که باید این توانایی ها را مورد توجه قرار داد و زمینه را برای ظهور و بروز آن فراهم کرد.

 

 

IMG 0033 جشنواره ملی دانشجویی ذهن جوان در دزفول افتتاح شد+ تصاویر

“نفیسه خواجوی”  دبیر این جشنواره نیز با اشاره به روند آغاز و ثبت نام این جشنواره افزود: ثبت نام این جشنواره از اردیبهشت ماه سال جاری آغاز و تا هشتم خرداد ماه ادامه داشت که در این مدت ۲۰۰ ایده علمی از دانشگاه های آزاد اسلامی سراسر کشور از جمله دانشگاه های آزاد اسلامی تهران ،تبریز ، خوزستان ، کاشان ،لرستان ،شیراز و یزد به دبیرخانه جشنواره ارسال که از این تعداد ۱۲۰ ایده به مرحله نهایی جشنواره راه یافت.

 

 

وی افزود:ایده های ارائه شده در زمینه های مختلف برق،مهندسی پزشکی،پزشکی،کامپیوتر ،مکانیک ،شیمی ،نانو و دیگر رشته ها بوده و در هر رشته دو داور تخصصی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی به داوری خواهند پرداخت.

 

 

خانم خواجوی ادامه داد:ایده های ارائه شده به جشنواره در نمایشگاهی ارائه شده و از سوی داوران ارزیابی و امتیاز می گیرند.

 

 

در آیین اختتامیه جشنواره که عصر فردا برگزار می شود ایده های برتر معرفی و از آنها تجلیل به عمل خواهد آمد.

 

 

IMG 0063 جشنواره ملی دانشجویی ذهن جوان در دزفول افتتاح شد+ تصاویر

IMG 00411 جشنواره ملی دانشجویی ذهن جوان در دزفول افتتاح شد+ تصاویر

IMG 0069 جشنواره ملی دانشجویی ذهن جوان در دزفول افتتاح شد+ تصاویر

IMG 0071 جشنواره ملی دانشجویی ذهن جوان در دزفول افتتاح شد+ تصاویر

IMG 0075 جشنواره ملی دانشجویی ذهن جوان در دزفول افتتاح شد+ تصاویر

 


دیدگاه شما


آخرین خبرها
طراحان دیدنا