ساعت: ۱۵:۳۲:۲۹
|
امروز: یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
|
سرویس خبر: آخرین اخبار, سیاسی, مهم ترین خبر ها
کد خبر: 1979
تاریخ مخابره: پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۲
زمان مخابره: ۱۵:۱۸
اشتراک گذاری داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک
امتیاز دهی
امکانات
نگاهی به صحبت های باقری لنکرانی در خصوص هاشمی رفسنجانی
آیا تماشای تصاویر هاشمی ۲۰۰۵ از مبطلات روزه است؟

در عکس هایی که در رابطه با هاشمی ۲۰۰۵ منتشر شده شاید خیلی مناسب نباشد اما نه در احکام ۹ گانه مبطلات روزه می گنجد و نه واقعا باعث بروز اتفاقات منتهی به گناه می شود اگر سری به …

در کشوری که با نظام مقدس جمهوری اسلامی عجین شده اکثریت ما به دین مقدس اسلام و مذهب تشیع اعتقاد داریم، اما در بسیاری از مواقع شاهدیم که افرادی با بیان کردن مسائلی سعی در بردن آبروی افراد، تهمت زدن و ترور شخصیتی به قصد برجسته کردن خود را دارند.
به طوریکه در آیات قرآن هم تاکید شده که آبروی مردم را کم‌ارزش نینگاریم و بدانیم که نقل تهمت ها و شایعات از گناهان کبیره است و کوچکی یا بزرگی گناه را باید خداوند تعیین کند.
با این حال می بینیم که چند سالی است که برخی از افراد صاحب منصب و به ویژه سیاسیون کشور با اتهاماتی درست یا غلط و یا اثبات شده و نشده سعی در تخریب نفر مقابلشان دارند و با وجود ادعای مسلمانی از ریختن آبروی شخص هم ابائی ندارند.
این روزها هم با گرم شدن فضای انتخابات، کاندیداها جلسات و سخنرانی های متعددی را برگزار می کنند و اغلب برای رسیدن به خواسته هایشان از این حرف و نقل قولی دریغ نمی کنند چه بسا این نقل قول ها و تعاریف آنقدر بی ربط باشد که برای ارتباط با شخص مورد مناقشه باید ساعت ها تمرکز کرد و یا تا اندازه ای بزرگ روایت شود که شنونده باید در تعاریف واژگان مطرح شده تجدید نظر کند.
دوشنبه شب کامران باقری لنکرانی یکی از کاندیداهای جبهه پایداری در ریاست جمهوری در جمع برخی از طلاب اصفهان گفت: “ما همین الان هم در موتورهای جستجوگر اینترنتی(عکس)هاشمی ۲۰۰۵ را جست‌وجو کنیم به قول برخی روزه باطل کردن است. خوب در این شرایط ممکن است همان کاروان‌ها و رفتارها تکرار شود.”
در نگاه نخست به این صحبت باید گفت که نگارنده به هیچ وجه قصد تایید و یا رد نظرات کاندیدای خاصی را ندارد. اما به لحاظ اخلاقی این اظهارنظر درست است؟ آیا این کاندیدای محترم در به کار بردن واژه ها درست عمل کرده یا ما باید در مفهوم برخی واژه ها یمان شک کنیم؟ آیا تخریب یک کاندیدا باعث بزرگی و افتخار کاندیدای دیگر میشود یا اگر قرار است کاندیدایی نزد مردم صاحب آراء شود باید خود از وجنات و رزومه کاری دفاع کند؟
تا جایی که در رساله ها و احادیث آمده، ۹ چیز روزه را باطل مى کند: خوردن و آشامیدن، جماع، استمناء، دروغ بستن به خدا و پیغمبر(ص) و معصومین(ع)، رساندن غبار به حلق، فرو بردن تمام سر در آب، باقى ماندن بر جنابت و حیض و نفاس تا اذان صبح، اماله کردن با چیزهاى روان، قى کردن.

در عکس هایی که در رابطه با هاشمی ۲۰۰۵ منتشر شده شاید خیلی مناسب نباشد اما نه در احکام ۹ گانه مبطلات روزه می گنجد و نه واقعا باعث بروز اتفاقات منتهی به گناه می شود اگر سری به برخی از سایت های اینترنتی بزنیم در می یابیم که تصاویر به مراتب ناموجه تر از هنرمندان فعال در عرصه های مختلف سینما و تلویزیون به وفور منتشر شده که تاکنون روزه هیچکسی را هم باطل نکرده است.

از این رو جا دارد کاندیدای مذکور و همینطور سایر کاندیداها حتی اگر قصد ترور شخصیت نامزد دیگری را هم داشتند ابتدا با مشاورانی که به مسائل حقوقی، دینی و سیاسی آشنایی دارند، تبادل نظر کنند و سپس با رعایت اصول اخلاقی به سخنرانی خود بپردازند.

 


دیدگاه شما


آخرین خبرها
طراحان دیدنا