ساعت: ۱۳:۲۴:۲۴
|
امروز: یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
|
سرویس خبر: آخرین اخبار, اقتصادی, خوزستان, فرهنگی اجتماعی, مهم ترین خبر ها
کد خبر: 19003
تاریخ مخابره: سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۳
زمان مخابره: ۱۳:۲۹
اشتراک گذاری داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک
امتیاز دهی
امکانات
نماینده دزفول:
کشت برنج در استان هایی که دچار کم آب هستند، مصلحت نیست

نماینده دزفول در مجلس شورای اسلامی گفت: استان‌هایی مثل اصفهان یا خراسان جنوبی و همدان که دچار کم‌آبی هستند و برنج می‌کارند یا باید کلاً کشاورزی نکنند چون تأمین آب شرب مردم در اولویت است و یا اگر اصرار بر کشاورزی دارند، محصولات کم‌آب با نیاز آبی کمتر را کشت کنند.

به گزارش موج چهارم، مهمترین محورهای سخنان عباس پاپی‌زاده در خصوص بحران کم آبی در کشور به شرح زیر می باشد:

– اگر تنها ۱۰ درصد در بخش کشاورزی صرفه‌جویی کرده یا محصولاتی را کشت کنیم که نیاز کمتری به آب داشته باشند از محل این صرفه‌جویی می‌توانیم تمام منابع مورد نیاز برای آب شرب و صنعت را تامین کنیم.

 

– در بعضی از مناطق کشور که دچار کم‌آبی هستیم کشت برنج به مصلحت نیست، در حال حاضر در بسیاری از استان‌ها که برای تأمین آب هم دچار مشکل هستیم کشت برنج انجام می‌دهیم، وقتی می‌گوییم در آب شرب یک استان دچار مشکل هستیم صحبت از هفت درصد آب مصرفی کل کشور است، دو درصد آب نیز در حوزه صنایع مصرف می‌شود و ۹۰ درصد نیز به بخش کشاورزی اختصاص دارد.

 

– استان‌هایی مثل اصفهان یا خراسان جنوبی و همدان که دچار کم‌آبی هستند و برنج می‌کارند یا باید کلاً کشاورزی نکنند چون تأمین آب شرب مردم در اولویت است و یا اگر اصرار بر کشاورزی دارند، محصولات کم‌آب با نیاز آبی کمتر را کشت کنند.

 

– اگر بخواهیم در فضای غیرکارشناسی صحبت کنیم می‌توانیم کشت برنج را چند سال دیگر هم ادامه دهیم ولی بالاخره برنج در استان‌هایی که کم‌آبی دارند به دلیل نبود آب تعطیل خواهد شد و این مساله قطعی است پس از الان باید به فکر باشیم که برنج را در استان‌هایی کشت کنیم که مشکل کمتری داشته باشند نه اینکه برنج را تعطیل کنیم.

 

– باید از راه‌های جایگزینی وارد شویم مثلاً ارقام جدید برنج پرمحصول را کشت کنیم و کیفیت کاشت، داشت و برداشت‌مان را افزایش دهیم تا بهره‌وری در هر هکتار بالا برود.

 

– وزارت جهاد کشاورزی باید سیاستگذاری کلان انجام دهد و الگوی کشت را تنظیم کند، الگوی کشت یعنی اینکه اجازه ندهیم در استان‌های کم‌آب برنج و یا چغندر که آب زیادی نیاز دارد کشت شود، باید این محصولات را به استان‌هایی ببریم که آب بیشتری دارند یا آنها را از کشت بهاره به کشت پاییزه منتقل کنیم تا بتوانیم از ظرفیت بارندگی در فصل زمستان نیز بهره ببریم.

 


دیدگاه شما


آخرین خبرها
طراحان دیدنا