ساعت: ۱۳:۱۵:۲۳
|
امروز: یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
|
سرویس خبر: آخرین اخبار, سیاسی, مهم ترین خبر ها, ویژه ها
کد خبر: 18591
تاریخ مخابره: شنبه ۸ شهریور ۹۳
زمان مخابره: ۹:۴۴
اشتراک گذاری داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک
امتیاز دهی
امکانات
به بهانه هلاکت عبدالرئوف ریگی
بررسی روند انشقاق جیش العدل و پیدایش جیش النصر+ تصاویر

در ادامه درگیری ها میان دو گروهک جیش العدل و جیش النصر، عناصر مسلح جیش العدل با حمله به محل اختفای عبدالرئوف ریگی در شهر البندین ایالت بلوچستان پاکستان وی و خواهرزاده اش ابوبکر ریگی را به هلاکت رساندند و سه نفر نیز زخمی شده‌اند.

موج چهارم/ روز پنج شنبه خبری با این مضمون بر روی خروجی سایت ها قرار گرفت:

“در ادامه درگیری ها میان دو گروهک جیش العدل و جیش النصر، عناصر مسلح جیش العدل با حمله به محل اختفای عبدالرئوف ریگی در شهر البندین ایالت بلوچستان پاکستان وی و خواهرزاده اش ابوبکر ریگی را به هلاکت رساندند و سه نفر نیز زخمی شده‌اند.”

 

بلافاصله گروهک تروریستی جیش العدل در همان روز با انتشار بیانیه ای در صفحه فیس بوک خود ضمن تکذیب کشته شدن عبدالرئوف ریگی به دست نیروهای این گروه، جمهوری اسلامی را مسئول قتل ریگی دانست.

 

در این بیانیه، جیش العدل از کشته شدن عبدالرئوف ریگی به عنوان «شهادت»[!] نام برده و افزوده است که اختلاف سلیقه‌ها و مشکلات میان دو گروه جیش‌العدل و جیش‌النصر به آن اندازه نبوده که منجر به کشتار و یا درگیری فی‌مابین شود.

این در حالی است که اگر جمهوری اسلامی همچون برادرش عبدالمالک، وی را نیز به هلاکت رسانده بود با افتخار اعلام می نمود و نیازی به مخفی کاری نبود.

 

برای بررسی بهتر ادعاهای جیش العدل بهتر آن است که به روند شکلگیری و پیدایش گروهک تروریستی جیش النصر بپردازیم تا عمق اختلاف این دو گروهک به خوبی مشخص شود. این اختلافات تا حدی بود که اعضای این دو گروهک یکدیگر را تکفیر و اقدام به قتل اعضای گروه مقابل می نمودند.

 

* اختلاف در جیش العدل و پیدایش جیش النصر

بعد از دستگیری و اعدام عبدالمالک ریگی سرکرده گروهک تروریستی جندالله،‌ اعضای این گروهک غافلگیر شدند. زیرا عبدالمالک معدوم جانشینی برای خودش تعیین نکرده و عملاً گروهک بدون سرکرده مانده بود. در همین زمان به نظر می‌رسید که عبدالرئوف ریگی برادر بزرگ‌تر عبدالمالک به عنوان سرکرده‌ تعیین شود. اما این اتفاق روی نداد و شخص دیگری به نام محمدظاهر و نام مستعار صلاح‌الدین فاروقی به عنوان سرکرده‌ انتخاب شد.

 

با منحل شدن جندالله فرد مذکور یعنی صلاح‌الدین فاروقی با تأسیس گروه جدیدی با عنوان جیش‌العدل به فعالیت‌های تروریستی خود ادامه داد و عبدالرئوف به عنوان سخنگوی گروهک و مسئول صدور فتوا برای اعدام‌ها و ترورها، انتخاب شد.

 

 

فاروقی و عبدالرئوف

نفر سمت راست: صلاح الدین فاروقی، نفر سمت چپ: عبدالرئوف ریگی

در این مدت گروهک جیش العدل با صدور فتاوای گوناگون از سوی عبدالرئوف ریگی دست به اقدامات تروریستی می زد به عنوان مثال در آبان ماه سال گذشته هنگام جابجایی نیروهای مرزبانی سه ماشین از مرزبانان هنگ مرزی سیرکان در کمین اشرار مسلح قرار می گیرند و در این حادثه ۱۷تن از نیروزهای مرزبانی شهید و پنج نفر زخمی می شوند و زمانی نمی گذرد که این گروهک در وبلاگ منتسب به خود این اقدام را بر عهده می گیرد.

 

* اعلام موجودیت جیش النصر

اواخر سال ۹۲بود که تعدادی از افراد گروهک تروریستی جیش‌العدل با ورود به مرزهای مشترک ایران با پاکستان اقدام به ربودن و گروگانگیری ۵مرزبان ایرانی و استقرار آن‌ها در مناطق کوهستانی پاکستان کردند.

 

در همین زمان گروهک خبر قتل گروهبان جمشید دانایی‌فر یکی از گروگان‌ها را اعلام کرد و همین امر به سبب مخالفت عبدالرئوف باعث آشکار شدن عمق اختلافات سرکردگان گروه شد.

 

 

url

 

عبدالرئوف به عنوان سخنگوی گروهک در فضای مجازی و با مصاحبه‌هایی که با شبکه‌های مختلف انجام داد مخالفت خود را با این اقدام اعلام کرد.

 

با شدت گرفتن مخالفت‌ها و حس قدرت‌طلبی عبدالرئوف و صلاح‌الدین در اوایل سال ۱۳۹۳عبدالرئوف با صدور بیانیه‌ای تشکیل گروهکی جدید با نام جیش‌النصر را در شبکه‌ها و فضای مجازی منتشر کرد. در بخشی از اساسنامه این گروهک این چنین آمده است:

 

«… این گروه هیچ‌گونه تقابل و تضادی با گروهک‌های دیگر مانند جیش‌العدل ندارد و هر دو گروه برای رسیدن به هدف مشترک مبارزه و جهاد تلاش می‌کنند. هدف از تشکیل این گروهک وجود اختلاف نظرهای جزئی در شیوه مبارزه است.»

 

 

2

 

البته این گفتار چندان صادق نبود و با گذشت زمان کذب این ادعا آشکار شد و به حدی اختلافات بالا گرفت که هر دو طرف افرادی از گروه مقابل را به قتل رساندند و همین موضوع به فضاهای مجازی و رسانه‌‎ها کشیده شد و باعث رسوا شدن هر دو جریان گردید و معلوم شد که هر گروه به دنبال منافع خود هستند و ادعاهایشان برای دست‌یابی به عدالت و برابری پوچ و بی‌اساس است و هنگامی که منافع خود را در خطر ببینند حاضر به انجام هر کاری هستند.

 

به هر صورت دلیل اختلاف میان جیش العدل و جیش النصر کم باشد یا زیاد، سطحی باشد یا عمیق در نهایت منجر به هلاکت عبدالرئوف ریگی شد.

 


دیدگاه شما


آخرین خبرها
طراحان دیدنا