ساعت: ۱۵:۳۱:۳۸
|
امروز: یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
|
سرویس خبر: آخرین اخبار, خوزستان, سیاسی, مهم ترین خبر ها, ویژه ها
کد خبر: 18547
تاریخ مخابره: پنج شنبه ۶ شهریور ۹۳
زمان مخابره: ۷:۴۳
اشتراک گذاری داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک
امتیاز دهی
امکانات
گزارش تحلیلی:
بررسی حضور نیروهای داعش در خوزستان

پس از گسترش فعالیت های داعش در عراق و به علت هم مرز بودن ایران و خوزستان با این کشور گهگاه شاهد انتشار اخباری مبنی بر حضور داعش در کشور و بخصوص در خوزستان هستیم که باعث ایجاد التهاب در فضای استان می شود.

موج چهارم/ در این گزارش سعی شده است تا با استناد به سخنان افراد مسئول و منابع آگاه و بررسی شایعات رایج در کشور این موضوع به دور از احساسات بررسی شود و تصویری شفاف و واضح از اوضاع کشور و خوزستان در این زمینه ارائه شود.

در ابتدا به ذکر برخی از شایعات رایج درباره حضور داعش در نقاط مختلف کشور و پس از آن در خوزستان می پردازیم.

 

** ادعای نفوذ در ایران و حمله تروریستی به مشهد

سردار اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی به این شایعات واکنش نشان داد و تاکید کرد: اینکه می‌گویند داعش فردا در ایران و مشهد است، خیالی باطل است،‌ پیرامون کشور را در غرب آسیا به آشوب کشیدند که ایران را متزلزل کنند، نه‌تنها نتوانستند بلکه ایران اسلامی به تکیه‌گاهی برای جلوگیری از فروریختن سایر کشورهایی که مورد حمله و تجاوز قرار گرفته اند، تبدیل شده است.

فرمانده نیروی انتظامی در خصوص شایعه دستگیری گروهی از گروهک تکفیری بعثی داعش که قصد عبور از مرز ایران را داشته‌اند، گفت: ممکن است در مرزها افرادی وابسته به این گروهک دستگیر شوند اما اینکه یگانی از داعش وارد شده باشد، خیر، چنین موضوعی صحیح نیست، خوشبختانه بر تمام فعالیت‌ها و حرکات در مرزهای جمهوری اسلامی اشراف اطلاعاتی داریم و جای نگرانی وجود ندارد.

 

** شایعه حضور داعش در اصفهان و قتل‌های سریالی

در برهه ای از زمان شایعاتی درباره حضور گروه تروریستی داعش در اصفهان و قتل های سریالی در این شهر مطرح شد که این شایعات نیز به صورت رسمی تکذیب شد.

جانشین فرماندهی انتظامی استان اصفهان درباره شایعات مطرح شده پیرامون رخ دادن قتل‌های سریالی در شهر اصفهان گفت: خبر قتل سریالی دختران در اصفهان از اساس شایعه بوده و هیچ قتل سریالی در اصفهان رخ نداده و اوضاع به طور کامل تحت کنترل است.

سرهنگ حسین حسین‌زاده درباره شایعات مبنی بر حضور گروه‌های وهابی و داعش در شهر اصفهان و به قتل رسیدن تعدادی دختر در منطقه سپاهان‌شهر اصفهان توسط این گروه اظهار کرد: این شایعه‌ ۲۰ روز است که در نرم‌افزارهای ارتباطی و اجتماعی در تلفن‌های همراه منتشر شده و صحت ندارد.

 

** شایعه حضور افراد منتسب به داعش در اردبیل

خبر دیگر مربوط به ادعای حضور افراد منتسب به داعش در اردبیل و دعوت آنها از مردم برای پیوستن به این گروه تروریستی است که این خبر نیز از سوی وزیر کشور تکذیب شده است.

رحمانی فضلی وزیر کشور، در حاشیه نشست خود با استانداران و دبیران کل احزاب و تشکل‌های سیاسی، اخبار مبنی بر «حضور افرادی با ظاهر نیروهای داعش در اردبیل و دعوت آنها از مردم برای پیوستن به این گروهک» را تکذیب کرد.

 

** خبر جمع آوری کمک مالی از سوی افغان های ساکن رفسنجان:

آخرین خبر از این دست مربوط به جمع آوری کمک های مردمی توسط افغان های غیر مجاز حاضر در رفسنجان است. البته این خبر در صورت تایید نیز تاکید دارد که نفوذی از سوی نیروهای داعش در داخل خاک کشور صورت نگرفته است بلکه برخی از افغان های “غیر مجاز” ساکن این شهر اقدام به این کار نموده اند که بلافاصله دستگیر شده اند. گفتنی است که مبلغ جمع آوری شده توسط این افراد بسیار ناچیز بوده است.

 

حسین آذین، نماینده رفسنجان در مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: جمع آوری کمک برای گروه تروریستی داعش در این شهرستان از سوی دوتا سه نفر از اتباع بیگانه انجام شده است.

او با اشاره به اینکه در این شهرستان ۴۵ هزار افغان حضور دارند، اضافه کرد: تنها ۲ یا ۳ نفر از اتباع افغانستان اخیرا دست به جمع آوری کمک نقدی برای این گروه تروریستی از مردم رفسنجان کرده‌اند که پس ا ز شناسایی، با آنها برخورد شده است.

 

عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس بیان کرد: مقدار پولی که آنها برای کمک به داعش جمع‌آوری کرده‌اند بسیار ناچیز است.

 

** شایعه حضور داعش در مناطق مرزی ایران

چندی پیش نیز رسانه های خارجی اخبار ضد و نقیضی را درباره وضعیت جلولاء در نزدیک مرزهای ایران و سیطره داعش بر این منطقه و احتمال نفوذ این گروهک به داخل خاک ایران از این طریق منتشر کردند.

 

در همین ارتباط سردار قاسم رضایی، فرمانده مرزبانی ناجا گفت: مرزهای جنوبی کشور را هیچ تهدید و تعرضی از سوی گروه‌های افراطی و انحرافی نظیر داعش تهدید نمی‌کند و مرزهای جمهوری اسلامی ایران در امنیت کامل است.

 

وی افزود: به طور کلی شایعه حضور گروه‌های افراطی گروهک تروریستی داعش در مرزهای کشورمان صحت ندارد، ما در همه مناطق مرزی تحرکات را رصد کرده و با اشرافیت کامل دنبال می‌کنیم و کاملاً به هوش هستیم تا در این زمینه آسیبی متوجه مرزهای کشورمان نشود.

 

** شایعه حضور نیروهای داعش در خوزستان

فرج الله خبیر، معاون سیاسی- اجتماعی استاندار خوزستان نیز در خصوص این شایعات عنوان کرد: تمام فعالیت های احتمالی گروه تروریستی داعش در مرزهای استان و حتی در داخل خاک عراق توسط دستگاه های نظامی و اطلاعاتی ما رصد می شود و مرزهای کشور به طور کامل در کنترل نیروهای مسلح ما بوده و دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی مرتبط هم بر اوضاع تسلط دارند.

 

وی افزود: در شرایط حاضر در خوزستان مشکل امنیتی خاصی نداریم و استان از وضعیت امنیتی به نسبت مطلوبی برخوردار است.

 

سردار حسن شاهوارپور، فرمانده سپاه حضرت ولی عصر(عج) خوزستان در پاسخ به این شایعات از آمادگی کامل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی خبر داد و عنوان کرد: هیچ کس نمی تواند در مرزهای جمهوری اسلامی تحرکی داشته باشد، نیروهای مسلح، ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی همه آماده اند.

 

وی پاسخ ایران به هر اشتباهی توسط تروریست ها برای نزدیکی به مرزهای ایران را نابودکننده و همه جانبه توصیف کرده و اعلام کرد: هر تحرکی بشود محکم و با همه توان جوابشان را خواهیم داد.

 

یک مقام آگاه نیز در مصاحبه با موج چهارم ضمن تاکید بر امنیت کامل شهرهای استان و عدم حضور نیروهای داعش در خوزستان گفت: مردم ولایت مدار خوزستان اطمینان کامل داشته باشند که تحرکات گروهک تکفیری داعش به خوبی رصد و هرگونه طرح آنها برای خرابکاری در نطفه خفه می شود.

 

وی با اشاره به اینکه داعش با استفاده از تبلیغات گسترده در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در تلاش برای بزرگنمایی توان و قدرت خود به منظور ایجاد رعب و وحشت کاذب در میان مردم می باشد، افزود: اصولاً شرایط امنیتی و توان نظامی ایران اسلامی با عراق و سوریه قابل مقایسه نیست، نیروهای نظامی ایران از چنان توانی برخوردار هستند که در صورت نیاز می توانند گروهک داعش را در مدت زمان کوتاهی محو کنند و این نکته را سرکردگان داعش به خوبی می دانند.

 

احمد شیرعلیزاده، دادستان دادگاه‌های عمومی و انقلاب آبادان در خصوص برخی شایعات در خصوص حضور داعش در این شهرستان گفت: موضوع حضور فرد یا افرادی وابسته به گروه‌های تکفیری داعش در شهرستان آبادان کذب محض بوده و به دلیل هوشیاری و آمادگی فوق‌العاده نیروهای امنیتی اساساً غیرممکن است.

 

شیرعلیزاده با بیان اینکه طرح این موضوع توسط برخی سایت های خبری شایعه‌ای بیش نیست، افزود:‌ به کسانی که به جای خبررسانی اقدام به خبرسازی و حاشیه‌سازی می‌کنند، توصیه می‌شود تا از این روش نادرست دست بردارند و به رسالت اصلی خود بپردازند.

 

چندی پیش نیز با وقوع آتش سوزی سریالی در مساجد و حسینیه های شهرک طالقانی ماهشهر شایعه حضور نیروهای داعش در خوزستان بین مردم مجدداً قوت گرفت.

 

در این ماجرا نیز سرانجام عامل اصلی وقوع این حوادث -که بومی ماهشهر بود- با تلاش پیگیر نیروهای امنیتی و انتظامی شناسایی و در یک اقدام ضربتی دستگیر شد. متهم در بازجویی های صورت گرفته به آتش زدن این اماکن اعتراف نمود اما اعترافی در خصوص ارتباط با سرویس های جاسوسی خارجی یا گروهک های تکفیری نکرد.

در این خبر نیز به خوبی واضح است که نفوذی از سوی اعضای داعش به داخل خاک کشور صورت نگرفته است بلکه یکی از شهروندان ماهشهر به دلایل نامشخص اقدام به انجام این عمل نموده است.

 

بنابراین با توجه به امنیت حاکم و شواهد و قرائن موجود در سطح جامعه و توجه به این نکته که مسئولان عالی رتبه کشوری و محلی بارها بر امنیت کامل مرزهای کشور تاکید کرده اند مسلم است که نیروهای وابسته به گروهک تکفیری داعش توان نفوذ و سازماندهی در درون خاک ایران اسلامی را نداشته و انتشار گاهگاه شایعاتی از این نوع در کشور و خوزستان از سوی افرادی خاص با قصد متشنج کردن فضای داخلی کشور و استان صورت می گیرد که از مسئولان امنیتی انتظار می رود که با این گونه اقدامات برخورد مقتضی صورت پذیرد.

 


 1. عقیل عوده زاده گفت:

  مامردم خوزستان ازمرگ نمیترسیم.
  اگر هم لازم باشد از جان خود می گذریم.

  (درود برشهادت)

 2. سید مهدی فواضلی گفت:

  الموت لآل سعود

 3. alireza گفت:

  داعش مال ای صحبتا نی

 4. alireza گفت:

  داعش که سحله از داعش بزرگترش هم مال این غلطها نیست

 5. عبدالرضا گفت:

  باسلام و تسلیت بمناسبت ایام سوگواری سرور شهیدان ابا عبدالله بنده بعنوان یک ایرانی حاضرم در هرجایی از وطنم که اتفاقی نامیمون افتد مانند حمله وحشیانه داعش حاضر شوم و تا جان در بدن دارم در راه کشور عزیزم دفاع کنم

 6. هلیلی گفت:

  ازمسولین کشور ایران تقاضا دارم مشکلات جوانان بیکار ایران را برطرف بنمائید انتظار نداشته باشید دشمنان دست ازحمله به ایران برمیدارند تمام این زرگریها برای خاک ایران ودشمنی با ملت ایران است.مسولین ایران بعضی افرادبیکار وفقیر وبی خانه میگویند خداکند داعش بیاید ولی من میگویم شکم سیر با داشتن ناامنی خطرناک است پس مسولین جوانان بیکار بی خانمان وفقیر را جذب کنید روزی نیاز هستند الان میگن گرسنه که نمتواند بجنگد بچهای مسولبن بروند برای جنگ.بیگانه غلط میکند بخاک ایران تجاوزکند.هلیلی اصفهان

 7. س گفت:

  مردم خوزستان تونستند سخت ترین حمله های عراق رو هشت سال تحمل کنند مطمئن باشید که اگه دوباره لازم باشه مقاومت میکنند.

 8. ناشناس گفت:

  گروهک تروریستی داعش هیچ غلطی نمی تواند بکند

 9. داود داوی گفت:

  آفرین باید بگیم به نیروهای نظامی کشورمان. امنیتی که ما داریم مرهون زحمات آنهاست. دست همتون رامی بوسیم ای شیردلان. خداپشت وپناهتان.

 10. فواد گفت:

  خسته نباشید میگم به همه ی نیروهای امنیتی کشور.
  خدا حفظ کنه شما را و دلی شاد و زندگی ای پر از برکت بدهد به شما.

 11. معصومه گفت:

  درودبرتمام نیروهای امنیتی.اززحمات شمامچکریم.فقیرای اقتصادی وفرهنگی درمعرض خطرجذب داعشن بهوش باشید

 12. ناشناس گفت:

  دست همه ی نیروهایی کشورمون دردنکنه خداقوت شیردلان

 13. هنا گفت:

  افتخار میکنم که ایرانی هستم وامنیتی که در هیچ کشوری نیست به جز ایران دعاش هیچ غلطی نمیتونه بکنه

 14. ناشناس گفت:

  جانم فدای وطن و رهبر فرزانه مملکت ما بیمه حضرت مهدی هست و تکیه به غیرت ۸۰ میلیون شیر دارد…

 15. حمید گفت:

  جانم فدای رهبر و مملکتم سایه هیچ نامردی به این دیار کهن نخواهد رسید ان شالله

 16. عبدالخانی گفت:

  خدا قوت ب همه نیروی انتظامی سپاه بسیج از خدا خواستارم شمارا برای ملت عزیزم ایران نگهه دارد وداعش هیچ غلطی نمیتونه بکنه اینجا ایران است

 17. سعد شریفی گفت:

  باعرض سلام
  مردم خوزستان ۸تا۹سال یک جنگ بزرگ ایران وعراق سختی کشیدند این جنگ در تاریخ بزرگ نوشته شد
  وداعش که چیزی نیست که مخفیانه دست به کاری می زنن این ترسو هستند واگر می خواهند دوباره حمله کنند انشالا همه مردم خوزستان و ایرانی ها مقامت خودرا مانند مقامت عراق خواهیم پذیرفت وبرای ایرانی ارزوی
  سلامتی و خوشبختی می کنم

دیدگاه شما


آخرین خبرها
طراحان دیدنا