ساعت: ۰۸:۱۱:۴۵
|
امروز: یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶
اخبار مهم :
|
سرویس خبر: آخرین اخبار, سیاسی, مهم ترین خبر ها
کد خبر: 18051
تاریخ مخابره: شنبه ۱ شهریور ۹۳
زمان مخابره: ۱۳:۱۲
اشتراک گذاری داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک
امتیاز دهی
امکانات
آخرین وضعیت داعش در سوریه و عراق+نقشه

آخرین وضعیت درگیرهای داعش در کشورهای عراق و سوریه در نقشه و گزارش زیر عنوان شده است.

به گزارش موج چهارم، وضعیت این دو کشور به طور اجمالی در ابتدای مردادماه به شرح ذیل است:

 

** سـوریه:

 

– در مرز سوریه با اردن همچنان درگیری های پراکنده ادامه دارد، جبهه النصره و ارتش آزاد با پشتیبانی اردن همچنان منطقه را ملتهب نگه داشته اند و داعش نیز بواسطه افرادی که از ارتش آزاد و جبهه النصره جذب کرده است در حال تقویت خود در این موقعیت است

 

– در مرز سوریه با لبنان بعد از آزادسازی عرسال و قصیر با همکاری ارتش سوریه، ارتش لبنان و حزب الله، این منطقه در حال پاکسازی بوده و عملیات های پراکنده در مناطق کوهستانی قلمون ادامه دارد. زبدانی در اختیار دولت سوریه است اما شبه نظامیان بویژه در ساعات تاریکی درگیری های پراکنده را ادامه می دهند.

 

– در دمشق و حومه آن همچنان درگیری های پراکنده ادامه دارد، اردوگاه فلسطینی نشین یرموک در عین توافقنامه آتش بس همچنان ملتهب است و ارتش سوریه با آنکه در این منطقه درگیری خاصی ندارد اما هنوز نتوانسته به این اردوگاه وارد شود. در یک توافق استراتژیک با ارتش آزاد و جبهه النصره، محلات القدم – العسالی -بور سعید- المأذنیه و جوره الشریبانی در جنوب دمشق در اختیار ارتش سوریه قرار گرفت و پرچم دولت سوریه بالای ادارات دولتی نصب شد، دلیل اصلی این توافق ترس شدید جبهه النصره و ارتش آزاد از داعش است که در حال قدرت گرفتن در این منطقه است.

 

– در شمال شرق سوریه که آخرین پایگاه اصلی ارتش آزاد و جبهه النصره به شمار می رود، پشتیبانی ترکیه همچنان ادامه دارد اما ارتش سوریه همچنان از طریق لاذقیه، حما و ادلب در حال پیشرفت و تثبیت مناطق است.

 

– در شمال و شمال غرب سوریه اوضاع چندان مطلوب نیست، به نظر می رسد سوریه به لحاظ اولویت بندی های درگیری فعلاً تمایل چندانی به ورود محکم در مناطق استان رقه و دیرالزور را ندارد و پاکسازی مناطقی همچون قلمون و مرز لبنان و اردن و تثبیت استحکامات در مناطق شمال شرقی در اولویت کاری ارتش سوریه و دفاع الوطنی قرار گرفته است به همین دلیل است که تنها در مناطق شمالی بویژه شمال غربی حرکت های ایذایی داشته و مانع پیشروی بیشتر توسط داعش است تا مقابله جدی.

 

** عراق:

 

– تثبیت مناطقی همچون موصل و نبرد با شهرهای شمالی و کردنشین بویژه شهرهایی که مقاومت سنگینی داشته و از داعش تلفات گرفته اند در دستور کار دولت خودخوانده اسلامی قرار دارد. کرکوک برای داعش بسیار استراتژیک بوده و با حملات سنگین در پی تثبیت کامل این شهر است.

 

– فروش نفت و درآمدزایی خوب برای داعش از طریق ترکیه همچنان صورت می پذیرد. به نظر می رسد ترکیه از تسخیر کرکوک (که ادعای مالکیتی هم نسبت به آن دارد و همه ساله به صورت نمادین درآمد حاصل از فروش نفت کرکوک را در بودجه سالیانه خود می آورد) و تحت فشار شدید قرار گرفتن کردها توسط داعش راضی به نظر می رسد و تقریبا تمام اهداف استراتژیک ترکیه در عراق و سوریه توسط داعش در حال پیگیری است!

 

– آمریکا با هدف قرار دادن برخی مواضع داعش در روزهای گذشته به نظر می رسد تنها به داعش هشدار داده است که اگر مواضع خود را با این کشور هماهنگ نکند، حملات بیشتری در انتظار این گروه است.

 

 

 

IMG11306_339

برای دیدن عکس با کیفیت بالا بر روی آن کلیک کنید

 

كلمات كليدي: , , ,

دیدگاه شما


آخرین خبرها
طراحان دیدنا