ساعت: ۰۸:۱۶:۴۸
|
امروز: یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶
اخبار مهم :
|
سرویس خبر: آخرین اخبار, آزاد اندیشی, خوزستان, فرهنگی اجتماعی, یادداشت
کد خبر: 16337
تاریخ مخابره: چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۳
زمان مخابره: ۸:۳۳
اشتراک گذاری داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک
امتیاز دهی
امکانات
سعید ورمزیاری
چراغ سبز مسئولین دانشگاه آزاد در جهت اشاعه بدحجابی در این دانشگاه

به عقیده نگارنده ریشه ارائه این مدل در افکار برخی از آقایانی است که هنوز معتقد به تفکرات لیبرالی و غربی و تساهل و تسامح می باشند و از اسلام و اصول و مبانی آن فقط به عنوان نمادهایی سمبلیک برای پیشبرد اهداف خود استفاده می کنند.

موج چهارم/ در روزهایی که همه از فرهنگ و حراست از ارزش ها سخن می گویند و هر کس از گوشه و کنار ایران اسلامی از فرهنگ و برنامه فرهنگی و اجرای آن دم می زند، عده ای ضعف خود در این عرصه و یا روشن تر بگوییم هدف اصلی خود را در پشت بهانه کردن فرهنگ و اینکه کار فرهنگی بحثی وسیع و گسترده است و حجاب و عفاف نیزبه این قسم مربوط است و اینکه در این زمینه فقط باید کار و برنامه فرهنگی ارائه داد و کار نظارتی و انضباطی و چارچوب بندی اسلامی و صحیح نیاز نیست، پنهان می کنند.

طبق مبناها، اساس و اصول اسلامی امر به معروف و نهی از منکر و مسئله حجاب و عفاف مقوله ای است که هم کار انضباطی در آن نهفته است و هم باید با برنامه ریزی فرهنگی مدل خوبی در این قضیه معرفی شود تا بتونیم آنچه اسلام ناب محمدی (ص) مد نظر دارد را در جامعه اجرا نماییم، نه اینکه کار انضباطی را رها کرده و فقط برنامه ریزی فرهنگی ارئه دهیم چرا که طبیعی است که عده ای آن مدل فرهنگی که اسلام معرفی می کند را قبول نمی کنند بنابراین اگر این افراد رفتار ناهنجاری در جامعه اسلامی از خود نشان بدهند باید با کار انضباطی و حراستی به نحوی که اسلام توصیه کرده است با آنها برخورد کرد. البته در مقابل اینکه فقط به دنبال امر و نهی باشیم و برنامه فرهنگی نداشته باشیم نیز امر معقول و پسندیده ای به نظر نمی رسد. لذا باید هر دو محور یعنی کار فرهنگی و برخورد انضباطی با توجه به آنچه اسلام گفته است، مد نظر باشد.

در نامه اخیر حراست دانشگاه آزاد کشور متاسفانه تنها به کار فرهنگی در بحث حجاب و عفاف در دانشگاه ها اشاره شده است. در این میان این سوال مطرح می شود که آیا فقط مدل فرهنگی و کار در این زمینه برای گسترش و رعایت حجاب و عفاف در سطح دانشگاه کافی است و حراست اجازه امر به معروف و نهی از منکر را ندارد.

 

3

 

 

دوم اینکه با توجه به این نامه، آیین نامه پوشش و ظاهر دانشجویان دانشگاه آزاد نقض می شود چرا که به گفته خودشان، حجاب و عفاف امری فرهنگی است و حراست اجازه مقایسه وضعیت ظاهری دانشجویان با آیین نامه دانشگاه و برخورد با دانشجویان متخلف را ندارد.

نکته دیگر اینکه اگر با دقت بنگریم مسئولین دانشگاه آزاد یا برخی مسئولین در وزارتخانه ها و دستگاه های ذیربط در کشور با این آیین نامه و قوانین مشابه در صدد دور زدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص رعایت و اشاعه مبحث حجاب و عفاف در دانشگاه ها هستند.

مبحث دیگر اینکه با توجه به ابلاغیه جدید حراست دانشگاه آزاد از این به بعد مسئولیت مسئله حجاب و عفاف با معاونت فرهنگی دانشگاه است و حراست اجازه دخالت در این زمینه را ندارد! در این صورت معاونت فرهنگی دانشگاه جهت برخورد با تخلفات موجود در این زمینه جنبه انضباطی نیز پیدا می کند چرا که اگر کسی آیین نامه پوشش رارعایت نکند حراست باید مداخله کند اما بر اساس دستورالعمل جدید حراست حق دخالت ندارد و این موضوع به معاونت فرهنگی تفویض شده است! در واقع باید گفت که حراست دانشگاه می بایست زیر نظر معاونت فرهنگی فعالیت نماید که ناگفته پیداست که جنس کار این دو هیچ سنخیتی با یکدیگر ندارد و این موضوع شدنی نیست.

حال این سوال مطرح می شود که دانشجویی که قوانین پوشش دانشگاه را مطالعه کرده و از آنها مطلع است طبق قانون موجود در دانشگاه های سراسر دنیا ملزم به رعایت آنها می باشد اما در صورتی که این قوانین اجرا نشود، معاونت فرهنگی چگونه می تواند با حجم عظیم این بدحجابی پس از ورود به دانشگاه مقابله کند. لذا کاملاً بدیهی است که تنها با کار فرهنگی نمی توان جلوی مسئله بدحجابی در دانشگاه را گرفت.

از منظر دیگر این نامه مخالف تعالیم اسلام در خصوص اجرای امر به معروف و نهی از منکر است، اسلام می گوید امر به معروف امر است نه خواهش. پس گاهی با عده ای باید برخورد کرد تا متوجه خطای خود شوند یعنی حراست از ارزش ها باید همزمان با ارائه کار فرهنگی باشد.

اصولاً امر به معروف و نهی از منکر یعنی همین که شما اصل برخورد و تذکر را هم به طور عملی هم به شکل یک مدل فرهنگی و متناسب با محیط و روحیه افراد جا بیندازید نه اینکه فقط در نهی فعلی برآیی بلکه باید امری نیز در این مسئله توصیه شود یا بالعکس.

در واقع دانشگاه آزاد در تعریف فرهنگ سازی و کار انضباطی و حراستی هم خود دچار ابهام شده است و هم دیگران را دچار ابهام کرده به طوری که برخی از واحدهای دانشگاهی این سازمان نمی دانند حوزه کاری و ورود آنها در قضیه حجاب و عفاف چگونه و تا چه حد و به چه شکل است.

به عقیده نگارنده ریشه ارائه این مدل در افکار برخی از آقایانی است که هنوز معتقد به تفکرات لیبرالی و غربی و تساهل و تسامح می باشند و از اسلام و اصول و مبانی آن فقط به عنوان نمادهایی سمبلیک برای پیشبرد اهداف خود استفاده می کنند.

در نهایت به نظرمی رسد که دانشگاه آزاد باید جواب خیلی از سوالات و شبهات فرهنگی و انضباطی که در این زمینه ایجاد کرده است را هرچه زودتر و پیش از آغاز سال تحصیلی مشخص نماید تا شرایط حجاب و عفاف در سطح این دانشگاه از این بغرنج تر نشود.

و من الله التوفیق

ما تا آخر ایستاده ایم….

 

 


دیدگاه شما


آخرین خبرها
طراحان دیدنا