ساعت: ۰۳:۵۲:۰۶
|
امروز: شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶
اخبار مهم :
|
سرویس خبر: آخرین اخبار, خوزستان, سیاسی, فرهنگی اجتماعی, مهم ترین خبر ها, ویژه ها
کد خبر: 14578
تاریخ مخابره: یکشنبه ۲۲ تیر ۹۳
زمان مخابره: ۱۲:۴۷
اشتراک گذاری داغ کن - کلوب دات کام اشتراک گذاری در فیس بوک
امتیاز دهی
امکانات
بررسی نقش روباه پیر در شکل گیری رمضان خونین اهواز / تصاویر + اسامی افراد و گروه ها

محمد علی حسینی سخنگوی وقت وزارت امور خارجه درباره آزادی فوزی بداوی نژاد عنوان کرد: بخشودگی یکی از حمله کنندگان به سفارت ایران در این شرایط “چراغ سبز انگلیس به تروریستهاست.”

موج چهارم/ در ابتدای بحث باید عنوان کرد که ناآرامی های سال ۸۴ اهواز حاصل فعالیت یک گروه خودسر و محلی و یا یک سرویس اطلاعاتی خاص نبود بلکه حاصل سالها سازماندهی و آموزش گروهی از افراد خود فروخته توسط سرویسهای اطلاعاتی غربی با حمایت های مالی برخی کشورهای عربی بوده است.

اما در این مقاله با توجه به نقش پررنگ تر روباه پیر در حمایت از این گروه های تجزیه طلب به بررسی نقش انگلیس در بروز ناآرامی های سال ۸۴ در اهواز می پردازیم.

یک چهارم تشکلها و کانونهای فعال تجزیه طلب، در خاک این کشور مستقرند و با حمایت های پیدا و پنهان انگلیس فعالیت های خود را پیش از سایر تشکل های مقیم اروپا منسجم نموده اند که می توان این کانون ها را سرکردگان بسترسازی، جریانسازی، هدایت و کنترل بسیاری ازناآرامی ها وا غتشاشات فروردین ۱۳۸۴ و سالهای پس از آن در استان دانست.

تشکل های افراطی نظیر حزب تضامن به سرکردگی منصور سیلاوی، جبهه دموکراتیک ملی عرب به سرکردگی محمود مزرعه، حضور اعضای فعال جبهه دموکراتیک ملت اهواز به سرکردگی صلاح مزرعه، انجمن دوستی عرب های ایران وا نگلیس به سرکردگی دانیل برت و کانون فرهنگی ملت عرب اهواز به سرکردگی جبار نجابت در این کشور مستقر هستند.

با این مقدمه باید عنوان کرد که از اواسط سال ۱۳۸۳ تعدادی از عناصر تجزیه طلب خوزستانی مقیم خارج از کشور از جمله سید صباح موسوی، سید طاهر آل نعمه، جبهه دموکراتیک خلق عرب اهواز مقیم انگلیس، کانادا، سوریه و همچنین تعداد دیگری از عناصر تجزیه طلب قومی عرب مقیم انگلیس که با ایجاد تشکلی موسوم به حزب تضامن اهوازی، موضوع جداسازی خوزستان و تشکیل کشوری به اصطلاح عربی را دنبال می کردند، از طریق کانال تلویزیونی ماهواره ای “بت نهرین” (برنامه های تلویزیونی: شبکه الاحواز تحت نام MRTV، شبکه الاهواز، شبکه الاحوازیه) و دیگر شبکه های اینترنتی، فعالیت های تبلیغی و عملیاتی خود را در راستای اهداف فوق دنبال نمودند.

در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۸۳، برنامه تلویزیونی مزبور از همکاری برخی مقامات انگلیسی با این جریان و راه اندازی تشکلی تحت عنوان “الصداقه الاحوازیه، البریطانیه”– گروه دوستی اهواز و بریتانیا- با مسئولیت یک روزنامه نگار انگلیسی به نام دانیل برت خبر دادند.

افرادی مانند عدنان طرفی، جلیل شرهانی، رسول طرفی، موسی شریفی و منصور اهوازی که از سردمداران برنامه فوق بودند، با سرویس امنیتی انگلستان در ارتباط بوده و از طریق آنان خط دهی می شدند.

قبل از وقوع بحران، افرادی ناشناس به صورت غیرقانونی از کشور خارج شده و در استان میسان عراق با شیخ محمد عباس العریبی عامل سرویس انگلیس دیدار و در خصوص اوضاع خوزستان صحبت کردند. محمد عباس العریبی از منابع فعال استخبارات در رژیم بعث و جاسوس انگلیس است.

شبکه “بت نهرین” با بکارگیری شیوه های مختلف تبلیغاتی و طرح مسائل کذب و بی پایه و اساس، به مسائل قومی عربی دامن می زد و مردم عرب خوزستان را به تحریک و تهییج قومی وادار می نمود. در داخل استان نیز برخی از عناصر وابسته به این جریان از جمله طاهر تمیمی معروف به ابوعباس مرتبط با جبهه دموکراتیک خلق عرب، برنامه های این شبکه های تلویزیون ماهواره ای و اینترنتی را بر روی نوارهای ویدئویی و لوح فشرده ضبط و به همراه اعلامیه های دریافتی از گروه های تجزیه طلب، آنان را در مناطق عمدتاً عرب نشین شهرهای استان توزیع می کردند.

اوج این فعالیت ها و زمینه سازی های صورت گرفته توسط این شبکه مربوط به انتشار سندی کاملاً جعلی با امضای سید محمد علی ابطحی رئیس وقت دفتر رئیس جمهوری بود که در مقاله قبل به آن اشاره شد، پخش این مطلب جعلی از برنامه های شبکه ماهواره ای بت نهرین و سپس انتشار آن در سطح نسبتاً گسترده ای در مناطق مختلف عرب نشین استان یعنی آبادان، خرمشهر، ماهشهر، شادگان، سوسنگرد و بویژه اهواز منشاء آغاز ناآرامی های سال ۸۴ بود.

بازتاب منفی اقدامات این شبکه و عوامل مرتبط با آن در پخش این سند جعلی منجر به تحریک احساسات قومی و انجام اقدامات خشونت آمیز از ۲۶ فروردین ۱۳۸۴ شد که ماحصل آن حمله به چندین بانک، آتش زدن و تخریب اموال دولتی و غیر دولتی، آتش زدن لاستیک در سطح خیابان ها، سنگ پرانی و بعضاً حمله مسلحانه به نیروهای انتظامی، انتشار اعلامیه علیه نظام، نصب برچسب هایی منقوش به پرچم جعلی الاحواز بر روی دیوار ها، به هوا فرستادن بالن با نصب این پرچم جعلی بر روی آن و … توسط برخی از اهالی ساکن در این مناطق که عمدتاً جوان و نوجوان بودند، شد.

از دیگر اتفاقات موازی که در مقاله قبل به آن اشاره شده بود، انفجار ۱۳ بمب از ۲۲ خرداد تا ۸ اسفندماه ۱۳۸۴ در برخی از مراکز دولتی و غیردولتی اهواز بود که به شهادت ۲۲ نفر و مجروحیت نزدیک به ۳۰۰ نفر از همشهریان بیگناه انجامید.

174829_orig

در اعترافات تمامی متهمین دستگیر شده پس از این حوادث به وضوح نقش سرویس های اطلاعاتی غرب و به ویژه انگلیس در حوادث اهواز آشکار بود. اطلاعیه های عوامل ضد انقلاب که مسئولیت این انفجارها را بر عهده گرفته بودند از انگلیس صادر می شد که مقر اصلی فرماندهی این عوامل بود. انگلیسی ها علاوه بر حمایت اطلاعاتی، اقتصادی و معنوی از گروهک های ضد انقلاب، به آنان آموزش نیز می دادند تا در داخل کشور آشوب های قومی و مذهبی به راه بیندازند. دخالت های انگلیس باعث آن شده بود که حمید رضا آصفی سخنگوی آن زمان وزارت امور خارجه بار ها مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران را به اطلاع دولت انگلیس رساند.

علاوه بر این انگلیس برای تکمیل برنامه حمایتی خود از گروه های جدایی طلب اهواز، اقدام به آزادی “فوزی بداوی نژاد” نمود. او در۳۰ آوریل ۱۹۸۰ (یازدهم اردیبهشت۱۳۵۹) همراه با ۵ نفر دیگر که به یکی از گروههای خِواهان جداییخوزستان از ایران تعلق داشتند، به سفارتخانه ایران در لندن حمله کردند و ۲۶ نفر را به گروگان گرفتند. افراد مسلح که خود را “نهضت انقلاب دموکراتیک برای آزادی عربستان” نامیدند، تقاضاهایی از جمله خودمختاری خوزستان و آزادی ۹۱زندانی سیاسی را داشتند امااین خواسته برآورده نشد. طی ۶ روزی که گروگانگیری به طول انجامید، ۵ نفر از گروگانها آزاد شدند اما یکی از آنها بهنام عباس لواسانی که رایزن مطبوعاتی سفارت بود به دست گروگانگیران به قتل رسید. گروگانگیری سرانجام با مداخلهنیروهای ویژه ضدضربت بریتانیا (اس ای اس) پایان یافت و طی آن تنها کسی که از میان حمله کنندگان جان سالم به دربرد، فوزی بداوی نژاد بود.

بخشودگی وی که از عاملان حمله به سفارت ایران در لندن و محکوم به حبس ابد بود، در شرایطی انجام شد که خوزستان پس از ۲۵ سال بار دیگر دوره ای از ناآرامی قومیرا پشت سر می گذاشت. محمد علی حسینی سخنگوی وقت وزارت امور خارجه در این باره عنوان کرد: بخشودگی یکیاز حمله کنندگان به سفارت ایران “چراغ سبز انگلیس به تروریستهاست.”

MAP3718L1

روزنامه دیلی میل چاپ لندن در همین رابطه گزارش داد: ” پس از گذشت تنها چند روز از آزادی «فوزی بداوی نژاد»، تنها بازمانده از گروه تروریستی حمله کنندگان به سفارت ایران در لندن، وی از یک زندگی جدید با امکانات رایگان در انگلیس برخوردار شده است.”

این روزنامه با اشاره به عفو بداوی نژاد می نویسد: “بداوی نژاد که اخیرا از زندان آغاز شد از مسکن رایگان و ایمن در لندن همراه با مزایا و امکانات برخوردار شده و هر هفته چند صد پوند دریافت می کند.”

دیلی میل با چاپ یک تصویر تمام قد از بداوی نژاد ۵۰ ساله که وی را در حال قدم زدن در خیابان های لندن نشان می دهد، اضافه می کند: “بداوی نژاد نه تنها به سرزمین مادری خود یعنی ایران دیپورت نشده، بلکه اکنون زندگی آرامی را در لندن سپری می کند.”

25103_112

به هر صورت باید اذعان کرد که تحت الحمایه بودن تروریست های تجزیه طلب توسط دولت انگلیس، آشکار شده و این کشور با آزادی عملی که به آنان اعطا نموده علاوه بر در اختیار قرار دادن امکانات لازم و صدور مجوز رسمی تجمع و تحصن آنان در مقابل سفارت جمهوری اسلامی در این کشور، به آنان در سازماندهی نیروها نیز کمک های شایانی می نماید.

در پایان باید یادآوری کرد که این موارد تنها بخشی از کمک های پیدا و پنهان کشورهای غربی، عربی و عبری به تجزیه طلبان خوزستانی می باشد و همانگونه که عنوان شد پرداختن به نقش روباه پیر در این حوادث به معنای نادیده گرفتن نقش سایر کشورها از جمله آمریکا، آلمان، فرانسه، عربستان، قطر و … در این حوادث نمی باشد.

در مقاله بعد به ماجرای شهادت شیخ هشام صیمری که در جریان این حوادث به وقوع پیوست، می پردازیم.

 


دیدگاه شما


آخرین خبرها
طراحان دیدنا